Шу билан бирга, агентлик жўнашдан олдин немис тили курсларида таълим олишни ҳам йўлга қўяди.
Маълумотларга кўра, ҳамширалар, юк машиналари ҳайдовчилари, юк машиналари ва қишлоқ хўжалиги техникасига техник хизмат кўрсатиш, меҳмонхона хўжалиги, ресторан бизнеси, туризм, ҳунармандчилик, мехатроника, қурилиш ва бошқа йўналишларда бўш иш ўринлари мавжуд.
Иш ҳақи маълум бир касб бўйича чуқур ўқитиш учун Германия Меҳнат вазирлиги томонидан тақдим этилган Ausbildung дастуридан фойдаланган фуқаролар оладиган  иш ҳақи 1000 евродан бошланади. Иш берувчи билан тўғридан-тўғри меҳнат шартномасини тузишда иш ҳақи 2000 евродан бошланади.
Агентликнинг кадрлар захирасига кирмоқчи бўлганлар анкета тўлдиришлари керак. Шунингдек, ушбу йўналишлар бўйича Германияда ишлаш истагида бўлганлар учун Ўзбекистонда немис тили курсларида ўқиш имконияти яратилгани маълум қилинган.
Агентлик матбуот хизмати ҳукуматнинг саъй-ҳаракатлари туфайли ушбу бўш иш ўринларини таъминлаш бўйича келишувга эришиш мумкин бўлганини ва улар жўнаб кетиш олдидан фуқароларга немис тили ва касб-ҳунарларини ўргатишга умид қилишаётганини таъкидлаган.
Айтиш жоизки, Ўзбекистондан меҳнат муҳожирларининг ҳозирги оқими асосан Россия ва Қозоғистон каби бир неча яқин қўшни давлатларга йўналтирилмоқда, бироқ бу оқимларни географик жиҳатдан диверсификация қилиш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, Россиядан пул ўтказилиши 87 фоиздан 78 фоизга камайган.
2022 йилда Ўзбекистон Буюк Британияга келаётган мавсумий ишчилар сони бўйича Украинадан кейин иккинчи ўринни эгаллади.

Агентство также помогает пройти курсы немецкого языка перед отъездом.
Свободные вакансии предлагаются в следующих профессиях: медсестра; водитель грузовика; техническое обслуживание грузовой и сельскохозяйственной техники; гостиничное дело; работа в ресторанах; туризм; ремесленничество; мехатроника; строительство и другие сферы.
Зарплата составляет от 1000 евро при трудоустройстве через программу Ausbildung, организованной Министерством труда Германии для обеспечения углублённого обучения по определённой профессии, сочетающего теоретические и практические знания.
Если работник заключает трудовой договор с работодателем напрямую, то зарплаты начинаются от 2000 евро, сообщили в агентстве. Заинтересованным лицам необходимо заполнить анкету, чтобы попасть в базу агентства в качестве резервного кадра.
По данным ведомства, для кандидатов, желающих работать по этим направлениям в Германии, есть возможность пройти курсы немецкого языка в регионах Узбекистана. Ведомство также приглашает к сотрудничеству все учебные центры в стране для подготовки кадров на эти свободные рабочие места.
«Благодаря правительству удалось получить эти вакансии, были достигнуты соответствующие соглашения. Есть свои требования у работодателей, но если принять адресные меры, то можно трудоустроить 50 тысяч человек. Поэтому мы стараемся обучить граждан немецкому языку, профессиям перед их отправкой», — заявили в пресс-службе агентства.
Нынешние трудовые миграционные потоки из Узбекистана главным образом сосредоточены в нескольких близлежащих странах, в частности, в России и Казахстане, на которые приходится основная часть притока денежных переводов. Вместе с тем наблюдается постепенная географическая диверсификация таких потоков, отмечали ранее в Центральном банке Узбекистане. В частности, доля переводов из России сократилась с 87% до 78%.
В 2022 году из Центральной Азии в Великобританию прибыла почти четверть сезонных работников. Узбекистан занял второе место после Украины.