Исроил ҳукумати Ҳиндистон, Шри-Ланка ва Ўзбекистондан 65 минг хорижлик ишчи ёлламоқчи.
Reuters агентлигининг қайд этишича, Исроил шу йўл билан фаластинлик ишчилар ўрнини хорижликлар билан тўлдирмоқчи.
2023 йил 7 октябр куни бошланган қуролли ҳаракатларидан сўнг қурилиш майдончаларида ишлаётган 72 мингга яқин фаластинлик ишчи мамлакатдан чиқариб юборилган.
Ҳозир Исроилда қурилиш соҳасида 20 мингга яқин хорижлик ишчи қолган, оқибатда мамлакатдаги қурилиш майдонларининг деярли ярми ишчи кучи танқислиги сабабли ёпилган.
Мазкур хабарга муносбат билдирган Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг маълум қилишича, Яқин Шарқда сиёсий барқарорлик бўлмагунича, Ўзбекистон фуқаролари бу ҳудудга ишлашга юборилмайди.
“Ишчиларни юбориш бўйича Исроил ва Ўзбекистон ўртасида шартнома бор. Аммо, Исроилда сиёсий барқарорлик таъминланмагунича фуқароларимиз юборилмайди”, – деб хабар берган Миграция агентлигининг матбуот хизмати.

Правительство Израиля хочет нанять 65 000 иностранных рабочих из Индии, Шри-Ланки и Узбекистана.
После начавшегося вооруженного конфликта 7 октября 2023 года около 72 000 палестинских рабочих, работавших на стройках, были изгнаны из страны.
В настоящее время в строительной отрасли Израиля работают около 20 000 иностранных рабочих, в результате чего почти половина строительных площадок в стране закрыта из-за нехватки рабочей силы.
Узбекская сторона ответила на подобное приглашение отказом. Как сообщило Агентство по внешней трудовой миграции, пока ситуация на Ближнем Востоке не стабилизируется, граждане Узбекистана не будут отправлены на работу в Израиль.
«У нас действительно есть соглашение между Узбекистаном и Израилем. Однако пока политическая ситуация не стабилизируется наши граждане не будут отправлены на работу в Израиль», — сообщила пресс служба Агентства по внешней трудовой миграции Республики Узбекистан.