Касаба уюшмаси ташкилот котиби Ольга Мирясова “Адолатли Россия” партияси раҳбари Сергей Мироновнинг рус тилини билмайдиган болаларни махсус тайёргарликсиз ўқишига йўл қўймаслик ғоясини танқид қилди. Ўқитувчилар касаба уюшмаси бундай радикал усуллар муаммони ҳал қила олмаслигини айтган.
“Бу мутлақо камситувчи таклиф – Россия Федерациясида яшовчи барча фарзандлар таълим олиш ҳуқуқига эга. Уларнинг ҳолати муҳим эмас. Дарҳақиқат, баъзи болалар мактабга тайёргарликсиз келишади ва рус тилини яхши билишмайди, лекин булар бошқа минтақага келган миллий республикаларимиз оилаларидан бўлиши мумкин. Демак, бу муаммо ташқи миграция билан унчалик боғлиқ эмас”, — деган ташкилот котиби Мирясова.
Аввалроқ Миронов мигрант болаларни мактабгача таълим дастурини тамомламагунча мактабларга қабул қилмасликни таклиф қилган эди. Унинг таъкидлашича, мактабгача тайёргарлик Россия миграция сиёсатининг одатий амалиётига айланиши керак. Унинг иддаоларига кўра, бусиз мигрантларнинг фарзандлари нафақат ижтимоий жиҳатдан тўлиқ мослашибгина қолмай, балки россиялик тенгдошлари билан нормал ва тўлиқ мулоқот қила олар экан.

Оргсекретарь профсоюза Ольга Мирясова раскритиковала идею лидера партии «Справедливая Россия» Сергея Миронова не допускать не говорящих по-русски детей до учебы без спецподготовки. В профсоюзе «Учитель» убеждены, что такими радикальными способами проблему не решить.
«Это предложение совершенно дискриминационное — у нас все дети, проживающие на территории РФ, имеют право на образование. Их статус не имеет никакого значения. Действительно, часть детей приходят в школу неподготовленными, плохо знающими русский язык, но это могут быть и дети граждан РФ: например, из семей наших национальных республик, которые приехали в другой регион. Так что эта проблема с внешней миграцией связана очень косвенно», — поделилась оргсекретарь Мирясова в беседе с «Ридусом».
Ранее Миронов предложил не принимать в школы детей мигрантов, пока они не справятся с предшкольной программой. Он настаивает, что прохождение предшкольной подготовки должно стать нормальной практикой российской миграционной политики. По его словам, без этого дети мигрантов не смогут не только полноценно социально адаптироваться, но и нормально и полноценно общаться с российскими сверстниками.