Pulni tejash uchun muhojirlar patent uchun bir necha oyga oldindan pul to’lab qo’yadilar. Bu kutilmagan vaziyatlardan o’ziga xos himoya va registratsiyani uzaytirish uchun kafolat ham.
Ba’zan, oilaviy yoki boshqa maishiy sabablar tufayli, muhojirlar Rossiyani qisqa muddatga tark etishga majbur bo’lishadi. Chegarani kesib o’tishda chet el fuqarosining to’langan patenti o’z kuchini saqlab qoladimi, degan savol qiynay boshlaydi. Agar patentga pulni bir necha oyga oldindan to’lab qo’ygan bo’lsangiz, Rossiyadan ketish bilan patentingiz bekor bo’lmaydi. Boshq davlatga borib kelib, patentingizni yana ishlataverasiz. Ushbu norma “Rossiya Federatsiyasida chet el fuqarolari va fuqaroligi bo’lmagan shaxslarning huquqiy holati to’g’risida”gi Federal qonunda ko’rsatilgan.
Masalan, 2024-yil 10-yanvarida patent olib 4 oy uchun oldindan to’lab qo’ydingiz va shu bilan patentning amal qilish muddatini 2024-yil 10-maygacha uzaytirgan hisoblanasiz. Lekin 5 mart kuni O’zbekistonga ketib, 17 aprelda qaytib kelmoqchisiz. 17 aprel kuni qaytganingizda patentingiz amal qilayotgan bo’ladi, shu patentingizni ishlatib yuraverasiz. Chunki siz oldindan 10 maygacha to’lab qo’ygansiz. Patentga navbatdagi to’lovingiz ham 10 mayda amalga oshirilishi kerak bo’ladi.

Для экономии средств многие иностранные граждане оплачивают патент на несколько месяцев вперед. Это своего рода «страховка» от непредвиденных ситуаций и «гарантия» продления миграционного учёта по месту пребывания.
Иногда по семейным или другим бытовым обстоятельствам иностранному гражданину приходится покинуть Россию на непродолжительное время. При пересечении границы оплаченный патент иностранного гражданина продолжает действовать, его по причине пересечения границы не аннулируется. Данная норма указана в Федеральном законе «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Российской Федерации».
Например, вы приобрели патент 10 января 2024 года. Внесли вперед оплату за 4 месяца. То есть продлили тем самым срок действия патента до 10 мая 2024 года. 5 марта вам придется уехать из России и вернуться вы планируете 17 апреля. По возвращению 17 апреля ваш патент всё еще будет действовать и необходимости оформлять новый патент у вас нет. Оплачивать патент вам придется с даты последнего продления. То есть 10 мая вам потребуется внести очередной платеж за патент.