Janubiy Koreyada noqonuniy bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari 2024-yil 29-fevralgacha ushbu davlatdan deportatsiyasiz chiqib ketishi mumkin.
Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining xabar berishicha Koreyada hujjatsiz yurgan o’zbekistonliklar Koreyadan deportatsiyasiz ketishi uchun Immigratsiya xizmatiga borib, ketish to‘g‘risida ixtiyoriy ariza to‘ldirish, pasport va aviachipta taqdim etishi zarur.
Immigratsiya xizmati beradigan tasdiqnoma bilan vatanga muammosiz qaytib kelishi mumkin. Buning uchun chiqib ketishdan 3 ish kuni oldin Immirgatsiya xizmatiga murojaat qilishlari kerak.
Noqonuniy bo‘lib turgan fuqarolar ushbu imkoniyatdan foydalanib, o‘z xohishi bilan chiqib ketsa, deportatsiya qilinmaydi va kelgusida Janubiy Koreyaga qayta kirib borish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu haqida Koreya Immigratsiya xizmati ma’lum qilgan.

Граждане Узбекистана, незаконно находящиеся в Южной Корее, могут покинуть эту страну без депортации до 29 февраля 2024 года.
По данным Агентства внешней трудовой миграции Узбекистана, проживающим в Корее без документов для выезда из страны без депортации, необходимо обратиться в Иммиграционную службу Кореи. Там они заполнят добровольное заявление на выезд, предъявят паспорт и авиабилет. После этого Иммиграционная служба выдаст сертификат, с которым узбекистанцы могут выехать из Кореи без депортации. Для прохождения этой процедуры в Иммиграционную службу следует обратиться за 3 рабочих дня до отъезда.
Нелегально находящиеся граждане Узбекистана, которые воспользуются этой возможностью и уедут добровольно, не будут депортированы и получат возможность вновь въехать в Южную Корею в ближайшее время.