Ommaviy urushda jami 20ga yaqin migrant ishtirok etgan. Voqea joyiga yetib kelgan politsiya xodimlari jarohatlangan 21 yoshli O‘zbekiston fuqarosini topishgan va unga Rossiyada bo‘lish qoidasini buzgani uchun ma’muriy bayonnoma tuzishgan.
Shuningdek, 29 yoshli O‘zbekiston fuqarosi ham ommaviy mushtlashuv tufayli javobgarlikka tortilgan. Unga bezorilik bo‘yicha jinoiy ish ochilgan va tergov izolyatoriga joylashtirilgan.Mushtlashuvning boshqa tafsilotlari aniqlanayapti.
Huquq-tartibot organlariga ishonch bo‘lmagan yerda mushtlashuv va boshqa ommaviy tartibsizliklar kuzatiladi. Biroq shunday bo‘lsa-da, migrantlar har qanday ommaviy mushtlashuv javobgarlikka olib kelishini bilish kerak. Hattoki mushtlashuv oqibatida hech kim zarar ko‘rmasa ham va hech kim politsiyaga murojaat qilmasa ham.
Mushtlashuv uchun ma’muriy javobgarlik va jinoiy javobgarlikka tortilasiz. Ma’muriy javobgarlik jarima va Rossiyadan chiqarib yuborilish bilan tugaydi. Jinoiy javobgarlik esa tergov izolyatori va qamoq jazosi bilan. Qamoqda esa Ukrainadagi maxsus harbiy operatsiyaga targ‘ib qilish tajribasi mavjud.
Shuning uchun muammo yuzaga kelganda mushtlashish o‘rniga politsiyaga, konsullikka yoki O‘zbekistondagi huquq-tartibot idolariga murojaat qilishingizni tavsiya qilamiz.

В общей сложности в потасовке участвовало около 20 человек. Прибывшие на место полицейские обнаружили 21-летнего пострадавшего гражданина Узбекистана. Его госпитализировали с сотрясением головного мозга в удовлетворительном состоянии. В отношении пострадавшего составили административный протокол за нарушение правил пребывания в РФ.
По факту хулиганства возбуждено уголовное дело, уже задержан 29-летний подозреваемый — он тоже гражданин Узбекистана. Мужчину поместили в изолятор. Выясняются обстоятельства произошедшего.
Там, где нет доверерия правоохранительным органам возникают массовые драки и другие беспорядки, ведь они все происходят с мотивом «самосуда». Но несмотря на разные обстоятельства, мигрантам необходимо воздержаться от массовых драк и других беспорядков. Так как подобные действия влекут за собой административную или уголовную ответственность. К ответственности мигранты привлекаются даже, если никто в результате массовых беспорядков не пострадал и не обращался в полицию.
В случае привлечения к административной ответственности за массовые драки, мигранта штрафуют и выдворяют из страны. Если же привлекут к уголовной ответственности, то это заканчивается следственными изоляторами и тюрьмой, то есть местами, где всё еще практикуется вербовка на участие в специальной военной операции России в Украине.
Поэтому мы строго рекомендуем не устраивать и не участвовать в массовых драках. При возникновении спорных вопросов и других проблем обращаться в полицию, суд, консульство родины или в некоторых случаях в правоохранительные органы родины.