Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin Strategik tashabbuslar agentligining “Yangi zamon uchun kuchli g‘oyalar” forumidagi nutqi chog‘ida Rossiyaga kelayotgan mehnat muhojirlarining rus tilini bilishi va muayyan hududlarning mahalliy, milliy an’analarga rioya qilishlari zarurligini ta’kidlagan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tashrif buyuruvchilar Rossiyaning turli mintaqalarida farq qilishi mumkin bo’lgan mamlakat qonunlari va madaniy me’yorlarini, shuningdek, mahalliy an’analarni hurmat qilishlari kerak. Putin til o‘rganish katta e’tibor berilishi kerak bo‘lgan muhim vazifa ekanligini ta’kidladi.
Davlat rahbari, shuningdek, ko‘plab muammolarni, jumladan, ishchi kuchi taqchilligi muammosini hal etishning eng maqbul yo‘llaridan biri tug‘ilish darajasini oshirish ekanini aytgan. U davlat tomonidan aholi o‘sishini rag‘batlantirish maqsadida oila, onalik va bolalikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlar davom etishini ta’kidladi.
Shunday qilib, Rossiya Prezidentining bayonotlarida muhojirlarni rus jamiyati va tiliga moslashtirish muhimligi, hamda demografik muammolarni hal qilish uchun yosh oilalarni qo’llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlanadi.

Президент отметил, что “лучший способ решения всех проблем, особенно в области трудовых отношений и решения проблемы дефицита рабочих рук, – это повышение рождаемости”.
Приезжающие в Россию трудовые мигранты должны учить русский язык и следовать местным традициям, в том числе регионов, где они оказываются. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на форуме Агентства стратегических инициатив “Сильные идеи для нового времени”.
“Нам нужно работать с теми людьми, которые хотят работать, в тех странах, откуда они хотят приехать. Нам нужно добиться, чтобы, безусловно, соблюдались этими людьми наши законы, традиции, причем даже в региональном разрезе – традиции тех регионов, куда люди приезжают. Чтобы язык учили – здесь огромная-огромная работа”, – сказал глава государства.
Как отметил Путин, “лучший способ решения всех проблем, особенно в области трудовых отношений и решения проблемы дефицита рабочих рук, – это повышение рождаемости”. “И по этому пути, по этой дороге мы, безусловно, идем. Будем наращивать деятельность государства по поддержки семьи, материнства, детства”, – добавил президент.