SVSIG – bu deport bo‘lgan xorijlik fuqarolarni saqlash markazi. Bunday markazlar Rossiyaning deyarli barcha subyektlarida bor. Bu markazlarga migrantlar sud orqali qo‘yilgan “zapret”dan keyin, ya’ni Rossiyadan ma’muriy chiqarib yuborish jazosi qo‘llanilganidan keyin joylanadi.
Agar Rossiyadagi tanishlaringizni 3 kundan beri topa olmayotgan bo‘lsangiz hududiy SVSIGdan izlashni tavsiya qilamiz.
SVSIGda kimnidur izlashning uch xil yo‘li bor:
1. Telefon orqali SVSIGga telefon qilish;
2. SVSIGning o‘ziga borib surishtirish;
3. Sud saytlari orqali ma’muriy ishlar orasida tanishingizni izlash orqali.
Moskvada SVSIG Saxarovo qishlog‘ida joylashgan. Moskva oblastida Yegorvevsk qishlog‘ida. Sankt-Peterburga Krasnoye selo qishlog‘ida.
1. Moskvadagi SVSIG Saxarovoning telefoni 8 (495) 633-32-83 , +79990170064
2. Sankt-Peterburgdagi SVSIG telefoni +7 (812) 7499029
Tanishingiz SVSIGda ekanini aniqlasangiz unga yegulik yoki birinchi ehtiyoj vositalarini berib yuborishingiz mumkin. Narsalarni SVSIGga kelib, belgilangan tartibda darcha orqali berib yuborasiz.
SVSIG tushganlarga nima yordam berish mumkin?
• Oziq-ovqat mahsulotlari, kiyim, dori va boshqa narsalarni yetkazib berish mumkin;
• Yaqin qarindosh sanalsangiz, uchrashuv so‘rab murojaat qilsangiz bo‘ladi;
• SVSIGdagi muhojirning yaqin qarindoshi Rossiya fuqarosi bo‘lsa, advokat yoki yurist yollanib, chiqish yo‘llarini izlash mumkin;
• Agar hujjati bo‘la turib, noqonuniy ravishda SVSIGga joylashtirilgan bo‘lsa ham advokat yoki yurist yordamida sud qarorini bekor qilish mumkin;
• Agar Rossiyada qochqinlik maqomini so‘ragan bo‘lsangiz, yurist yoki advokat chiqishingizga ko‘mak beradi. Agar imkoni bo‘lmasa, Rossiyadan uyga emas, boshqa mamlakatga ketishga yordamlashishi mumkin.
SVSIGga tushgan chet el fuqarolari hujjat masalasida to‘siq bo‘lmasa, 90 kun ichida vatanlariga bepul, Rossiya byudjeti hisobidan yuboriladi.

ЦВСИГ — центр временного содержания иностранных граждан, там размещают обычно  депортированных иностранных граждан. Подобные центры существуют практически во всех субъектах России. Мигрантов помещают в эти центры после назначенного судом «запрета», то есть после применения меры наказания в виде административного выдворения из России.
Если вы больше 3 дней не можете найти своих знакомых в России, рекомендуем поискать их в региональном ЦВСИГ. Искать человека на ЦВСИГ можно тремя способами:
1. Позвонить в ЦВСИГ по телефону
2. Прийти в ЦВСИГ и узнать
3. Путем поиска знакомых среди административных дел через сайты судов.
В Москве ЦВСИГ расположен в деревне Сахарово. В поселке Егорвьевск находится ЦВСИГ Московской области. В Санкт-Петербурге ЦВСИГ находится в деревне Красное село.
1. Телефон ЦВСИГ Сахарово в Москве 8 (495) 633-32-83, +79990170064;
2. ЦВСИГ в Санкт-Петербурге (Красное село) телефон +7 (812) 7499029.
Если вы узнаете, что ваш знакомый-мигрант находится в ЦВСИГ, то вы можете отправить ему еду или предметы первой необходимости.Для этого потребуется прийти в ЦВСИГ и оформить “передачу” через окно в установленном порядке.
Чем можно помочь тем, кто попал в ЦВСИГ?
• передать продукты из списка разрешенных, одежду, лекарства и другие вещи гигиены;
• если вы близкий родственник, то вы можете подать заявку на встречу;
• если у попавшего в ЦЫСИГ мигранта есть близкий родственник из граждан России, то вы можете нанять адвоката или юриста для обжалования постановления суда о выдворении;
• если мигрант попавший ЦВСИГ подавал заявление на оформление статуса беженца, то наняв юриста или адвоката, можно вызволить иностранного гражданина из ЦВСИГа.
Мигранты попавшие в ЦВСИГ отправляются на Родину в течение 90 дней, если нет иных препятствий в виде отсутствующих документов или запретов на выезд из России.