Rossiya fuqarosidan farzand ko‘rgan xorijliklar VNJ olishi mumkinligidan xabaringiz bo‘lsa kerak. Rossiyaning Ussuriysk shahridagi O‘zbekiston fuqarosi ham VNJ olish uchun 31 yoshli rossiyalik ayolning bolasini otaliqqa olishga kelishadi. Soxta otalik uchun 100 ming rubl to‘lashga kelishadi. Biroq, Primorsk o‘lkasi Migratsiya bo‘limi bu fiktiv otaliqni fosh etdi.
Surishtiruv natijasida politsiya xodimlari voqea tafsilotlarini aniqlab, soxta otaliqqa rozi bo‘lgan ayolga va uni bu ishga ko‘ndirgan dugonasiga noqonuniy migratsiya tashkil etganligi uchun jinoiy ish ochgan. O‘zbekiston fuqarosining esa VNJ hujjati bekor qilinishi masalasi hal qilinmoqda.

31-летняя жительница Уссурийска позволила усыновить своего ребенка гражданину Узбекистана за деньги. Сумма вознаграждения составила 100 тысяч рублей.
«Мужчина предложил за денежное вознаграждение в размере 100 тысяч рублей помочь ему получить вид на жительство в Приморье. Женщина разработала преступный план: вспомнила, что у ее 31-летней знакомой есть сын, у которого в свидетельстве о рождении в графе «отец» стоит прочерк», – сообщили в пресс-службе УМВД России по Приморскому краю.
В ходе розыска сотрудники полиции задержали организатора незаконной миграции и ее подельницу. В настоящее время решается вопрос об аннулировании вида на жительство у гражданина. В отношении женщин возбуждено уголовное дело, они находятся под подпиской о невыезде и надлежащем поведении.