Novosibirsk oblastida migrantlar 2023-yil 656 ta jinoyat sodir etgan. Bu 2022-yildagi ko‘rsatkichdan 1,5% kam, 2021-yilga nisbatan esa 58,83% ko‘p, deya xabar bermoqda Novosibirsk MVD boshqarmasi.
Boshqarmaning ma’lum qilishicha, Novosibirskda muhojirlar asosan giyohvand, psixotrop vositalar va birovning mulkiga tajovuz qilish moddalari bilan ayblangan.
Rossiya MVDsining axborot-tahlil markaziga ko‘ra o‘tgan yili Rossiyada migrantlar tomonidan 38,39 ta jinoyat sodir etilgani qayd qilingan. Bu 2022-yilga nisbatan 3% kam ko‘rsatkich. 2023-yildagi umumiy jinoyatlarning bor-yo‘g‘i 3,9 foizigina Rossiyadagi xorijliklar yoki fuqaroligi yo‘q shaxslar tarafidan sodir etilgan.
MVDning statistikasi bo‘yicha batafsil tahlillarimizni avvalroq keltirgan edik. Tahlil natijasida migrantlarning jinoyatchiligi haqidagi gaplar umuman haqiqatga to‘g‘ri kelmasligi aniq bo‘lgan.

Иностранцы и лица без гражданства в Новосибирской области в 2023 году совершили 656 преступлений. Это на 1,5% меньше, чем в 2022 году, но на 58,83% больше, чем в 2021-м, сообщает МВД Новосибирска. Как рассказали в управлении ведомства, в регионе мигранты в основном совершают преступления, связанные с незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ, также преступления против собственности.
Согласно данным Государственного информационно-аналитического центра МВД России, в прошлом году в стране зафиксировали 38,39 тыс. преступлений, совершенных иностранцами и лицами без гражданства. Это на 3% меньше, чем в 2022 году. На мигрантов и лиц без гражданства в прошлом году пришлось 3,9% от общего числа преступлений, совершенных в РФ.
Напомним, что ранее Мигрант.уз подробно анализировал статистику МВД, после чего было выяснено, что мигрантская преступность абсолютный ничем не подкрепленный миф и инофoрмационный пузырь.