Qonunga ko‘ra, mamlakatda bloklangan saytlarni aylanib o‘tib ochishni targ‘ib qilish mumkin emas. Ushbu qonunning VPNni reklama qilmasdan ishlatayotgan oddiy foydalanuvchilarga aloqasi yo‘q. Bu cheklov asosan elektron nashrlarga tegishli.
Chunki Rossiya hukumati tarafidan bloklangan aksariyat rus OAVlari auditoriyalarini yo‘qotmaslik uchun dublyor saytlardan foydalanib kelishayotgandi. Masalan, o‘z tarmoqlarida Rossiyada bloklangan nashrlar “agar yangilik ochilmayotgan bo‘lsa ushbu havolani bosing” degan yozuv bilan o‘quvchilariga vpnlik serverlarga havol berib kelardi.
1-martdan kuchga kirgan qonun mana shunday ochilmayotgan saytlarni qanday ochishni ommaviy e’lon qilishni taqiqlaydi. Rossiyada bloklangan OAVlari esa qonunga ko‘ra, 1-martdan boshlab yangi materiallarda ham, eski maqolalarda ham taqiqni aylanib o‘tish tavsiyalarini olib tashlashlari kerak.

Согласно закону, в стране нельзя пропагандировать открытие заблокированных сайтов. В основном это ограничение касается электронных изданий. Так как большинство российских СМИ, заблокированные российским правительством, используют дублирующие сайты, чтобы не потерять свою аудиторию.
Например, заблокированные в России издания раньше для читателей из России выставляли ссылки с VPN-серверами и сопровождали её надписью «если новость не открывается, нажмите на эту ссылку».
Закон, вступивший в силу 1 марта, запрещает публичное объявление о том, как открывать заблокированные в России источники информации. Согласно закону, заблокированные в России СМИ с 1 марта должны убрать рекомендации по обходу запрета как в новых, так и в старых статьях.