Rossiyaning turli shahar va hududlarida migrantlarga reydlar o‘tkazilmoqda.
Qolaversa, GIBDD bo‘limlari tarafidan ham butun Rossiyada 4 martadan 31-martgacha “Mast haydovchi”, “Taksi”, “Yo‘lovchi bolalar”, “Xavfsizlik kamari”, “Yo‘lovchi” va boshqa nomdagi reydlar o‘tkazilishi ma’lum qilingan.
Bularni inobatga olib, muhojirlarni hujjatsiz yurmaslikka chaqiramiz. Rossiya fuqaroligi bor shaxslarga esa harbiy ro‘yxatdan o‘tmaslik uchun javobgarlik borligini eslatib qo‘ymoqchimiz.
Migrantlar yonlarida olib yurishi kerak bo‘lgan hujjatlar: pasport, migratsion karta, “registratsiya”, patent va daktiloskopiya topshirilgani haqida “yashil karta”. Haydovchi migrantlarda yuqoridagi hujjatlarga qo‘shimcha ravishda haydovchilik guvohnomasi va guvohnomaning rus tiliga tarjimasi bo‘lishi shart.
Unutmang, patentingiz bor bo‘lib turib, taqiq qo‘yishsa uni yechish mumkin. Faqat taqiq qo‘yilishi bilan 10 kun ichida yuristlar yordamida shikoyat qilishga ulgurishingiz kerak.

Рейды на мигрантов проводятся в различных городах и регионах России – Свердловская область, Краснодарский край, Тверская область, Сахалин, Самарская область, Красноярский край, Хакасия, Санкт-Петербург, Московская область, Москва и другие регионы отчитываются о первичных результатах проверок по выявлению нелегальных трудовых мигрантов.
Кроме того, ГИБДД объявили о рейдах по всей России, которые пройдут с 4 по 31 марта под названиями “Нетрезвый водитель”, “Такси”, “Ребенок-пассажир”, “Ремень безопасности”, “Пешеходы” и другие.
Принимая это во внимание, призываем мигрантов не ходить без документов. Недавно принявшим гражданство России напоминаем об ответственности за непостановку на воинский учет.
Документы, которые мигранты всегда должны иметь при себе: паспорт, миграционная карта, миграционный учёт, патент и «зеленая карта» о сдаче дактилоскопии. Помимо вышеперечисленных документов, водители-мигранты должны иметь при себе водительские права и перевод прав на русский язык.
Помните, что при административное выдворение и запрет на въезд можно отменить при наличии трудового патента. В этом вопросе главное, не упустить срок обжалования, который исчисляется 10 днями после вынесения постановления о выдворении.