MVDning Migratsiya bo‘limi boshqarmasi 2023-yildagi faoliyati natijalari bilan bo‘lishdi.
Migratsiya bo‘limi boshqarmasining rasmiy saytida 2023-yil davomida olib borilgan faoliyati natijalari bo‘yicha hisobot berildi. Ahamiyatli raqamlarni havola etamiz.
Vazirlikning ma’lum qilishicha 2023 yili o‘tkazilgan 283 600 ta reydlar migratsiya qonunchiligining buzilishi holatini qayd etilib, 873 300 ta ma’muriy bayonnomalar tuzilgan. Bu 2022 yilgi ko‘rsatkichdan 3,6% ga ko‘p.
• Rossiyadan 100 ming xorijlik majburiy chiqarib yuborilgan 173 mingdan ortiq muhojirga Rossiyaga kelish taqiqlangan, bu 2022 yilgi ko‘rsatkichdan 22,7 foizga oshgan.
• 2 milliondan ortiq migratsiya qonunchiligining buzilish holatlariga barham berilgan, bu 2022 yilgi ko‘rsatkichdan 4% ga ko‘p
• Rossiyaga ishlash maqsadida vizalik davlatlardan kelayotgan xorijliklar soni 42,4% ga ortgan. Rossiyada ishlash uchun vizani eng ko‘p Xitoy, Vetnam, Hindiston va Turkiya davlatlari fuqarolari rasmiylashtirgan.
• Rossiya fuqaroligiga qabul qilingan xorijikliklar soni 45,2%ga kamaygan. Bu ko‘rtsatkich Rossiya tarkibiga kirgan yangi hududlarning fuqarolari Rossiya fuqarosi, deb tan olinishi bilan izohlanmoqda.
• 89 700 ming xorijlikka Rossiya yashash uchun ruxsatnoma (RVP) berilgan. Bu 2022 yilgi ko‘rsatkichdan 49,4% ga kam.
• 273 100 ming fuqaroga Rossiyada doimiy yashash uchun ruxsatnoma (VNJ) berilgan. Bu 2022 yilgi ko‘rsatkichga nisbatan 12,8% ga oz.
VNJ va RVP bo‘yicha ko‘rsatkichlarning kamayishi Migratsiya boshqarmasining hududlardagi bo‘limlari tomonidan soxta hujjatlar va asoslarni o‘rganish bo‘yicha faol ishlar borib borilayotgani, suiste’mol qilinganlik holatlar va noqonuniy hatti-harakatlar aniqlanganda ularni bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘rilayotgani bilan izohlangan.

ГУВМ МВД России опубликовало результаты деятельности за 2023 год.
Главное управление по вопросам миграции МВД России опубликовало на официальном сайте информацию о деятельности подразделений по вопросам миграции за 2023 года.
УВМ МВД России информирует, что за предыдущий год органами внутренних дел проведено 283,6 тысяч проверок соблюдения миграционного законодательства
По данным министерства:
• количество административных протоколов, составленных по выявленным фактам нарушений, возросло на 3,6% (873,3 тыс.);
• за пределы РФ было выдворено более 100 тыс. иностранцев;
• въезд в Россию был запрещен более чем 173 тыс. иностранных граждан, что на 22.7% больше, чем в 2022 году;
• в 2023 году было пресечено 2 млн. административных правонарушений в сфере миграции (на 4% больше правонарушений, чем в 2022);
•  увеличилось количество иностранных граждан, прибывающих в Российскую Федерацию в визовом порядке с целью осуществления трудовой деятельности (+42,4%), наибольшее количество рабочих виз оформлено гражданам Китая, Вьетнама, Индии, Турции;
•  на 45,2% (378,5 тыс.) снизилось количество лиц, принятых в гражданство, что связано с признанием гражданами Российской Федерации жителей новообразованных субъектов в соответствии с федеральными конституционными законами;
•  на 49,4% меньше выдано РВП (89,7 тыс.) и на 12,8% ВНЖ (273,1 тыс.).
На снижение данных показателей оказывает влияние активная работа, проводимая территориальными органами МВД России по выявлению и пресечению фактов злоупотреблений использования правовых статусов, которые дают право на получение разрешения на временное проживание, вида на жительство и гражданства в упрощенном порядке.