Mixail Sheremet RIA Novostiga bayon qilishicha «chegadaradan o‘tishi bilan xorijliklar avvalambor o‘zlari uchun tahdidga aylanishmoqda, chunki xorij maxsus xizmatlari ulardan Rossiyada terror sodir etish uchun sharoit yaratishda foydalanishmoqda”.
Sheremet xorijliklarga hurmat bilan munosabatda bo‘lishini, biroq ularning ayrimlaridan rossiyaliklarga zarar yetkazish uchun foydalanishayotganini ta’kidlagan.
«Bizda hozir, afsuski, odamlarning Rossiyaga kelishdan asl maqsadini aniqlashga vaqt yo‘q», — deydi deputat.
Teraktdan so‘ng migrantlarga nisbatan yana qanday cheklovlar haqida gapirilmoqda?
— Baza telegram kanaliga ko‘ra Moskva politsiyasi migrantlarga qo‘shimcha tekshiruvlarni amalga oshirish uchun ishchi guruhlar tuzgan. Tekshiruvlar migrantlar yashaydigan xostellar, tashkilotlar va yo‘llarda amalga oshirilishi ta’kidlangan.
— «Gazeta܂ru» migrantlar yotoqxonalariga ommaviy reydlar o‘tkazilayotgani haqida xabar berdi.
— BRIEF telegram kanali kuchishlatar tizimlar Savdo majmualarida va madaniy markazlarda ishlaydigan migrantlarning ro‘yxatini olishgani haqida xabar berdi.

Михаил Шеремет заявил РИА Новости, что «иностранные лица, которые пересекают границу, являются угрозой, прежде всего, для самих себя», потому что западные спецслужбы могут использовать их «для создания в России условий осуществления террористических актов».
Шеремет отметил, что с уважением относится к иностранцам, но, по его словам, некоторых из них используют, чтобы «навредить россиянам».
«Времени, чтобы разобраться, с какими намерениями въезжают люди, у нас, к сожалению, сегодня нет», — подчеркнул депутат.
О каких еще ограничениях для мигрантов заговорили после теракта:
— В московской полиции, по данным телеграм-канала Baza, создали группы для дополнительных проверок иностранных граждан. Отмечается, что сотрудники будут проверять мигрантов в хостелах, управляющих компаниях и на трассах.
— Накануне «Газета܂ru» писала о массовых рейдах в общежитиях Москвы, где проживают мигранты.
— Телеграм-канал BRIEF сообщает, что силовики запросили списки мигрантов, трудоустроенных в торговых и культурных центрах.