22-mart kuni “Krokus Siti Xoll”dagi teraktdan so‘ng Rossiya bo‘ylab migrantlarga qattiq reydlar o‘tkazilmoqda. Reydlarda barcha migrantlar tekshirilayapti. Lekin aynan Tojikiston fuqarolariga o‘zgacha sinchkovlik bilan tekshiruvlar olib borilyapti.
AQSH elchixonasi takroran o‘z fuqarolariga Rossiyani tark etishni so‘rab murojaat qildi. «AQSH fuqarolari Rossiyaga kelishlari kerak emas. Rossiyada yashaydigan yoki sayohat qilayotgan fuqarolarimiz esa zudlik bilan mamlakatni tark etishlari kerak», deyiladi Qo‘shma shtatlarning elchixonasi murojaatida.
Oxirgi marta 7-mart kuni Rossiyada teraktlar sodir bo‘lishi xavfi bilan AQSH elchixonasi birinchilardan bo‘lib murojaat qilgan edi. Undan so‘ng Yevropaning boshqa davlatlari ham Rossiyadagi bo‘lg‘usi teraktlardan ogohlantirib, chiqishlar qilgan. Keyinroq Rossiya prezidenti bu xabarlarni mamlakatdagi barqarorlikni buzishga qaratilgan e’lonlar, deb atagandi.
Lekin 22-mart kuni Rossiya prezidenti saylovlaridan 5 kun o‘tib, Moskva viloyatidagi “Krokus Siti Xoll” majmuasining konsertlar zalida terakt sodir etildi. Teraktni sodir etganlikda Tojikiston fuqarolari gumonlanmoqda.
Reydlar AQSH elchixonasi tomonidan berilayotgan navbatdagi ogohlantirishlar fonida hali uzoq davom etishi kutilmoqda. Shuning uchun migrantlarga hujjatlariga diqqatli bo‘lishni tavsiya etamiz.

После теракта в «Крокус Сити Холле» 22 марта по всей России проводятся жёсткие рейды в отношении мигрантов. В ходе рейдов проверяются все мигранты, но именно граждан Таджикистана проверяют с особой тщательностью.
Посольство США неоднократно призывало своих граждан покинуть Россию. «Гражданам США следует отказаться от поездок в Россию, а тем гражданам, которые проживают или путешествуют в России, рекомендуется немедленно покинуть страну”, – говорится в обращении Департамента США.
В последний раз, 7 марта, посольство США одним из первых заявило об угрозе терактов в России. После этого другие европейские страны также предупредили о будущих терактах в стране. Однако позже российский президент назвал эти заявления, направленными на дестабилизацию страны.
Но 22 марта, через 5 дней после выборов президента России, в концертном зале Торгово центра «Крокус Сити Холл» в Московской области был совершен теракт. В совершении теракта подозреваются граждане Таджикистана.
Рейды, вероятно, продлятся еще долго на фоне новых предупреждений Департамента США. Поэтому, мигрантам рекомендуется быть внимательными к своим документам, подтверждающим законное пребывание в России.