Novgorod gubernatori Andrey Nikitin imzolagan qarorga ko‘ra, 2024-yilning 1-aprelidan Novgorod viloyatida xorij fuqarolariga taksi, jamoat transporti haydovchilari, alkogol va tamaki mahsulotlarini sotuvichilari bo‘lib ishlash mumkin emas.
Ish beruvchilar shu sohalarda ishlayotgan xorijlik fuqarolarni 2024-yilning 26-iyunidan kechiktirmay bo‘shatishlari shart.
Mazkur taqiq “Vid na jitelstvo”si, “RVP”si bor bo‘lgan xorijliklarga yoki Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga kiruvchi davlatlar (YEAES) fuqarolariga tegishli emas.
Bu degani, mazkur cheklov Novgorodda patent bilan ishlaydigan migrantlarga tegishli, xolos.
Patent bilan esa Rossiyada Tojikiston, O‘zbekiston, Moldova va Ozarbayjon fuqarolari ishlashadi.
Novgorod hukumati mazkur qarorni Rossiya Ichki ishlar vazirligining tavsiyalariga ko‘ra hududdagi migratsiya holatini barqarorlashtirish va mehnat bozorini nazorat qilish maqsadida qabul qilganini ma’lum qilgan.
Novgorod migrantlar ishlashi mumkin bo‘lgan sohalar sonini cheklagan Rossiyaning o‘ninchi subyekti bo‘ldi. Avvalroq Rossiyaning Chelyabins, Magadan, Kaliningrad, Tula, Novosibirsk, Tyumen va Kaluga viloyatlari, Xanti-Mansiysk avtonom okrugi va Yakutiya ham shunga o‘xshash qaror qabul qilgan edi.

Власти Новгородской области запретили иностранцам, имеющим патент, работать водителями такси и автобусов, а также торговать алкоголем, пишет «РИА Новости».
Соответствующий указ подписал губернатор Андрей Никитин. Согласно документу, с 1 апреля 2024 года иностранным гражданам запрещено заниматься розничной торговлей алкогольных напитков и табачных изделий, работать водителями автобусов и такси.
Работодателям необходимо уволить данную категорию сотрудников до 26 июня. При этом запрет не коснется работников, имеющих в России вид на жительство или разрешение на временное проживание, а также граждан стран — членов Евразийского экономического союза.
Документ принят с учетом рекомендаций МВД в целях урегулирования рынка труда, стабилизации миграционной ситуации, предупреждения преступлений экстремистской и террористической направленности на территории региона.
Ранее запрет на работу мигрантов в отдельных отраслях ввели в Челябинской, Магаданской, Калининградской, Тульской, Новосибирской, Тюменской и Калужской областях, а также в Ханты-Мансийском автономном округе — Югре и Якутии.