FSB xodimlari “Markaziy Osiyo davlatlaridan biri”ning uch nafar fuqarosi Stavropol o‘lkasida uyushtirmoqchi bo‘lgan teraktning oldini olganini iddao qilmoqda.
Razvedka xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchilar gavjum joylardan birida portlash uyushtirishni rejalashtirgan.
Hibsga olinganlarning yashash joyidagi tintuvlar chog‘ida “qo‘lbola portlovchi qurilmaning tarkibiy qismlari, kimyoviy moddalar va buzg‘unchi elementlar topildi va olib qo‘yildi”, — deyiladi FSB xabarida.
Terrorchilik harakati (Jinoyat kodeksi 30-moddasi 1-qismi “a” bandi, 205-moddasi 2-qismi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. FSB ishning boshqa tafsilotlari va hibsga olinganlarning shaxsini oshkor qilmagan.
Razvedka xizmati hibsga olinganlar aks etgan videoni tarqatdi. Videoda uch erkak ko‘chada ketayotib, dorixona, qurilish do‘koni va oziq-ovqat do‘koniga kirgani ko‘rinadi. Shundan so‘ng, video uzilib boshqa video qo‘shilib, ular FSB xodimlari tomonidan yerga yuztuban qilinib ushlangani tasvirlari bor.
Qo‘lga olinganlar orasida o‘zbekistonliklar ham bo‘lishi mumkin. Chunki videoning oxirida ko‘rsatilgan ashyolar orasida O‘zbekiston fuqarosining xorijga chiqish pasporti aks etgan.

ФСБ заявила, что предотвратила теракт в Ставропольском крае. По версии ведомства, его готовили трое граждан «одной из стран Центральной Азии».
Сотрудники ФСБ предотвратили теракт, который, как утверждается, трое граждан «одной из стран Центральной Азии» планировали устроить в Ставропольском крае. Об этом, пишет «Интерфакс», заявили в ведомстве.
По данным спецслужбы, подозреваемые собирались устроить взрыв в одном из мест массового пребывания людей.
В ходе обысков по месту проживания задержанных «обнаружены и изъяты составные части самодельного взрывного устройства, химические вещества и поражающие элементы», заявили в ФСБ.
Возбуждено уголовное дело о теракте (часть 1 статьи 30, пункт «а», части 2 статьи 205 УК). Другие подробности дела и личности задержанных ФСБ не раскрыла.
Спецслужба распространила видео, на котором, как утверждается, запечатлены задержанные. В ролике трое мужчин идут по улице, заходят в аптеку, строительный и продуктовый магазины. После склейки показано, как их задерживают сотрудники ФСБ, повалив на землю.
Среди задержанных могут оказаться и узбекистанцы. Это подтверждается наличием паспорта гражданина Узбекистана, который был показан в конце видео.