Rubtsovsk shahar sudi Rubtsovsk shahrida yashovchi O‘zbekiston Respublikasi fuqarosini qamoqqa olish haqida qaror chiqardi.
Tergov organlari tomonidan 2024-yil 24-mart kuni Rubtsovsk shahridagi do‘konlardan birida Krokus Siti xoll binosida sodir etilgan terrorchilik harakatini oqlab, gapirgan shaxs A.ga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
1993-yilda tug‘ilgan ayblanuvchi 2024-yil 27-martda Rossiya Federatsiyasi Jinoyat-protsessual kodeksining 91-92-moddalari bilan hibsga olingan, 2024-yil 28-martda unga nisbatan Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 205.2-moddasi 1-qismi bilan ayblov e’lon qilingan.
Sud Rossiya Federatsiyasining jamoat xavfsizligiga qarshi o’rtacha og’irlikdagi jinoyat sodir etishda ayblovni, ayblanuvchining shaxsini – xorijiy davlat fuqarosi, doimiy yashash joyi va Rossiya Federatsiyasi hududida ro’yxatdan o’tganligini hisobga olgan holda, qonuniy daromad manbaiga ega bo‘lmagan A.ga nisbatan 2024-yil 26-mayga qadar ikki oy muddatga qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasini tanladi.
Qaror hali qonuniy kuchga kirmagan.
⚠️ O‘zbekistonlik muhojirlarga hozirgi bo‘lib turgan holatda Rossiya davlati va siyosatiga tegishli har xil gaplarni so‘zlamaslikni tavsiya qilamiz.

Рубцовским городским судом вынесено постановление об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении гражданина Республики Узбекистан, проживающего в г. Рубцовске.
В производстве следственных органов находится уголовное дело в отношении мужчины А. по факту публичного высказывания им 24 марта 2024 года в помещении одного из магазинов г. Рубцовска оправдания террористического акта, совершенного в здании «Крокус Сити Холл».
Обвиняемый 1993 года рождения задержан 27 марта 2024 года в порядке ст.ст.91-92 УПК РФ, 28 марта 2024 года ему было предъявлено обвинение по ч.1 ст.205.2 УК РФ.
Суд, учитывая обвинение в совершении преступления средней тяжести против общественной безопасности Российской Федерации, личность обвиняемого – гражданина иностранного государства, постоянного места жительства и регистрации на территории Российской Федерации, легального источника дохода не имеющего, избрал в отношении А. меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца, по 26 мая 2024 года.