Minskda boʻlib oʻtgan MDH Tashqi ishlar vazirlari kengashi yigʻilishida soʻzlagan nutqida “ochiq axborot maydonida terrorchilik harakatini sodir etganlikda gumon qilinayotgan shaxslarga nisbatan qiynoqlar, tana jarohati qoʻllagan holda hibsga olingani aks etgan tasvirlar namoyish etilishini qabul qilinishi mumkin emas.
Bunday yoʻl bilan olingan iqrorlarning qandayligi hammaga yaxshi maʼlum”, — degan tojikistonlik vazir.
Tojikiston, mamlakat TIV rahbarining soʻzlariga koʻra, terakt boʻyicha tergov xolis va adolatli boʻlib, jinoyat tashkilotchilari, aybdorlar, sheriklar va buyurtma berganlarning barchasi jazolanishini kutmoqda.
Sirojiddin Muxriddin rossiyalik hamkasbi Sergey Lavrov bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda “terrorchilik harakatlarining maqsadi qanday bo‘lishidan qat’i nazar, hech qanday millat yoki elat bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin emas va bo‘lmasligi kerak”, deb ta’kidlagan.
Muxriddin, shuningdek, “Krokus” teraktidan so‘ng Rossiya jamiyatida ksenofobiya kuchayganini qoralab, “noxolis axborot kampaniyasi” natijasida Tojikiston va tojikistonlik fuqarolarga nisbatan salbiy tushuncha shakllanayotganini, bu qabul qilib bo‘lmaydigan holat ekanini aytgan.

Министр иностранных дел Таджикистана Сироджиддин Мухриддин осудил пытки российскими силовиками таджикистанцев, подозреваемых в теракте в “Крокус Сити Холле”, заявив, что российская сторона в ходе расследования должна “соблюдать нормы и принципы международного права, особенно в части презумпции невиновности и запрета пыток”.
В ходе выступления на заседании Совета министров иностранных дел СНГ в Минске Мухриддин отметил, что “демонстрация в открытом информационном пространстве кадров задержания предполагаемых исполнителей террористического акта c применением пыток к ним в виде нанесения телесных увечий недопустима”.
“Цена признаниям, добытым таким образом, всем хорошо известна”, – подчеркнул министр.
Таджикистан, по словам главы МИД страны, ожидает, что следствие по теракту пройдет беспристрастно и справедливо, а наказание понесут все: “и организаторы, и исполнители, и пособники, и заказчики этого ужасающего преступления”.
На встрече со своим российским коллегой Сергеем Лавровым Сироджиддин Мухриддин подчеркнул, что “независимо от их мотивов, акты терроризма не могут и не должны ассоциироваться ни с какой национальностью или этнической группой”.
Мухриддин также осудил всплеск ксенофобии в российском обществе после теракта в “Крокусе”, заявив, что в результате “непродуманной информационной кампании” формируется “негативное восприятие в отношении граждан Таджикистана и таджиков, что недопустимо”.