O‘tgan yili homilador turmush o‘rtog‘ini bo‘g‘ib o‘ldirgan o‘zbekistonlikka sud “suiqasd” moddasi bilan 13 yil qamoq jazosini hukm qilgani ma’lum bo‘ldi.
O‘zbekistonlik yigit 2023-yilning 10-may kuni O‘zbekistonning konsulligi oldida politsiya tomonidan hibsga olingan. Konsullik eshigi oldiga politsiya chaqirgan O‘zbekistonning Piterdagi elchixona xodimlariga 22 yoshli yigit turmush o‘rtog‘ini ijaraga olingan kvartirada bo‘g‘ib o‘ldirib qo‘ygani haqida so‘zlab bergan.
Chaqiruv bo‘yicha yetib kelgan politsiya o‘zbekistonlik yigitni politsiya bo‘limiga olib ketgach, uning ko‘rsatmalari bo‘yicha Sankt-Peterburgning Murino tumanidagi kvartiraga borishadi va u yerda 19 yoshli homilador o‘zbekistonlik ayolning jasadini topishadi.
Er-xotin ro‘zg‘or masalasida bahslashib qolishgani, shundan so‘ng yigit ayolining ko‘krak qafasiga oyog‘ini bosib nafas olmay qolgunicha bo‘g‘ib turgani aniqlangan.
Ayolini bo‘g‘ib o‘ldirgach, 22 yoshli erkak O‘zbekistonning konsulligiga kelib, bo‘lgan voqealarni so‘zlab bergan.

Стало известно, что узбекистанца, задушившего свою беременную жену в прошлом году суд приговорил в 13 годам колонии строгого режима.
Надзорное ведомство поддержало обвинение по пунктам «г», части 2 статьи 105 статьи УК РФ.
10 мая 2023 года 22-летний уроженец Узбекистана явился в посольство Узбекистана в Петербурге и заявил о том, что задушил свою беременную жену, 19-летнюю гражданку Узбекистана.
Придя в консульство Узбекистана, мужчина сообщил, что убил свою жену, а её тело находится в съемной квартире в Мурино.
Тогда сотрудники дипмиссии вызвали наряд полиции и узбекистанца задержали у консульства. Мужчина, находившийся в России незаконно был доставлен в отдел полиции, где он рассказал историю об убийстве беременной жены. Сотрудники уголовного розыска приехали в указанную им квартиру в Мурино и нашли там тело 19-летней гражданки Узбекистана.
Как выяснила полиция, после ссоры мужчина повалил супругу на кровать и упёрся в грудь коленом и начал душить девушку рукой.