Birlashgan Arab Amirliklari kuchli jala tufayli suv ostida qoldi. Avtomobil yo‘llari daryoga aylanib, odamlar aeroportlarda tunab qolishga majbur bo‘ldi.
Birlashgan Arab Amirliklarida kuchli yomg‘ir sababli Dubay, Abu-Dabi, Sharja va Ras al-Xayma shaharlarida yo‘llarni suv bosdi.
TASS xabariga ko‘ra, 15-apreldan 16-aprelga o‘tar kechasi Dubayda 30 mm dan ortiq yomg‘ir yoqqan va hafta oxiriga kelib bu ko‘rsatkich 150 mm dan oshishi mumkin. Shaharda to‘q sariq xavfsizlik darajasi e’lon qilindi va aholidan uylarini tark etmaslik so‘ralgan. Ko‘pgina korxonalar masofaviy ishlashga o‘tdi, ta’lim muassasalarida ham darslar bekor qilindi.
Suv toshqini paytida mamlakatga kelgan sayyohlarning omadi kelmadi. Aeroportning uchish-qo‘nish yo‘lagi suv ostida qolgani sababli o‘nlab reyslar boshqa yo‘nalishga almashtirildi yoki kechiktirildi.
Parvozlari bekor qilingan ko‘plab yo‘lovchilar aeroportda tunab qolishmoqda.
Reyslar ommaviy ravishda bekor qilinmoqda. Meteorologlar kuchli yomg‘ir chorshanba kuni soat 18:00 gacha davom etishini taxmin qilishgan. Yo‘llar, yo‘laklar va metroga kirish joylari butunlay suv ostida qolgan.
Sayohatchilarning ta’kidlashicha, Dubayda yetkazib berish xizmatlari ishlamay qolgan, shuning uchun ular o‘zlari ovqat uchun tashqariga chiqishga majbur bo‘lishgan.
Shahar ko‘chalarida avtosisternalar suv tortish ishlarini bajarmoqda, deb yozadi TASS.
Mamlakat qurg‘oqchil iqlim sharoitida joylashganligi sababli yo‘l infratuzilmasi kuchli yog‘ingarchilikka moslashtirilmagan.

ОАЭ затопило мощными ливнями. Дороги стали реками, а люди ночуют в аэропортах.
На Объединенные Арабские Эмираты обрушились проливные дожди и грозы. Вода залила дороги в Дубае, Абу-Даби, Шардже и Рас-эль-Хайме.
Как сообщает ТАСС, за ночь с 15 на 16 апреля в Дубае выпало более 30 мм осадков, а к концу недели это значение может превысить 150 мм. В городе объявили оранжевый уровень опасности, жителей просят не покидать дома. Многие предприятия перешли на дистанционный режим работы, в образовательных учреждениях также отменили очные занятия.
Особенно не повезло туристам, оказавшимся в стране во время потопа. Десятки рейсов были перенаправлены или отложены — судя по видео, которые публикуют в социальных сетях, взлетно-посадочная полоса ушла под воду.
Многие пассажиры, чьи рейсы оказались отменены, проводят ночь в аэропорту. Рейсы отменяют массово.
Метеорологи сообщили, что проливные дожди продолжатся до 18:00 среды. Дороги, тротуары, входы в метро полностью оказались под водой.
Путешественники отмечают, что в Дубае перестали работать службы доставки, поэтому за едой приходится выходить самостоятельно.
На улицах города работают автоцистерны, в которые коммунальные службы откачивают воду, сообщает ТАСС. Страна расположена в засушливом климате, поэтому дорожная инфраструктура не приспособлена к обильным осадкам.