1-maydan boshlab migrantlar uchun rus tili, Rossiya tarixi va qonunchilik asoslaridan imtihonlar faqat oliygohlarda o‘tkaziladi. Imtihonlar har bir shaharning oliygohlarida o‘tkazilishi belgilandi.
Xususiy test markazlari rus tilidan imtihon o‘tkazishlari taqiqlangan. Avval rus tilidan migrantlar uchun imtihonlar oliygohlarda o‘tkazilishidan tashqari ular bilan shartnomasi bor xususiy markazlarda ham bo‘lib o‘tardi.
Barcha xohlovchilar uchun imtihon o‘tkazishga imkoni yetmagan oliygohlar xususiy markazlar bilan shartnoma tuzib, ularning xodimlarini imtihon o‘tkazish uchun o‘qitar edi.
Biroq 22-mart kuni “Crocus City Hall”dagi teraktdan so‘ng rus tili imtihonlari sohasi qattiq tekshiruvga tushdi. Ko‘plab xususiy markazlarning xodimlariga “Noqonuniy migratsiyani tashkillash” moddasi bo‘yicha jinoiy ish ochildi. A.S.Pushkin nomidagi davlat rus tili instituti xodimlari ham korrupsiya va imtihonlarni tashkillashdagi kamchiliklar tufayli jinoiy javobgarlikka tortildi, institutning rektori esa ishdan olingan.

С 1 мая из процедуры сдачи экзамена по русскому языку, истории и основ законодательства России исключат всех коммерческих центров-партнёров, их больше не будут допускать к проведению экзамена и оформлению сертификатов.
В каждом регионе за проведение экзамена для мигрантов будет отвечать конкретный местный вуз.
Раньше система была устроена так, что вузы из-за отсутствия возможности протестировать всех желающих, заключали договор с частными центрами, которые занимались организацией процесса. Результаты теста отправлялись в учебное заведение, которое и проверяло правильность выполнения заданий. При этом сдавшим экзамен выдавался сертификат государственного образца.
После теракта в «Крокус Сити Холле» под сильные зачистки попали все центры проведения экзаменов по русскому языку.
Более 30 сотрудников из разных центров тестирования попали под уголовное преследование по статье «Организация незаконной миграции». В Институте имени А.С.Пушкина уволили ректора и ряд сотрудников в связи со скандалом с тестированием мигрантов по русскому языку.