O‘zbekistonlik migrant Sanjarbek O‘rinov “Vnukovo” aeroportining taqiqlangan yopiq hududiga ruxsatnomasiz va hech qanday rasmiy hujjatlarsiz kira olgani Moskvaning havo darvozasida shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu faqat uchuvchilar va styuardessalar odatda reyslar orasida dam oladigan hudud hisoblanadi.
Bu qanday sodir bo‘ldi? Manbalarga ko‘ra, O‘rinov nazorat-o‘tkazish punktida yuzni tanish tizimini osongina aldagan va hech qanday shubha uyg‘otmasdan xavfsizlik xizmati yonidan o‘tib ketgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, bularning barchasi ortida videokuzatuv xodimlari va aeroport xavfsizligiga mas’ul bo‘lgan boshqa shaxslarning beparvoligi yotibdi.
Polisiya hamma narsa tasodifan sodir bo‘lganini da’vo qilgan muhojirni hibsga oldi va uning o‘zi bu qanday sodir bo‘lganini tushunmaganini aytadi. U xavfsizlik talablarini buzgani uchun 20 dan 30 ming rublgacha ma’muriy jarimaga tortiladi.
Endi savol shundaki, xavfsizlik eng yuqori darajada bo‘lishi kerak bo‘lgan aeroportda bu hol sodir bo‘lishi mumkinmi?

Гражданин Узбекистана пробрался в закрытую зону Внуково.
В аэропорту Внуково службу авиационной безопасности (САБ) проверяют после того, как на закрытую территорию пробрался иностранец. Об этом сообщает информационное агентство «Регнум» со ссылкой на собственный источник.
По данным СМИ, инцидент произошел в конце марта. Гражданин Узбекистана, Санжарбек Уринов, у которого не было ни пропуска, ни формы, проник в зону предполетного оформления экипажей, где пилоты и бортпроводники отдыхают между рейсами.
«Уринову как-то удалось обмануть систему распознавания лиц на пропускном пункте, он прошел мимо службы безопасности, и его никто не остановил. В ходе проверки установлено, что виной «прогулки мигранта» по закрытой зоне, стало халатное отношение сотрудников видеонаблюдения САБ и других сотрудников этой службы, организовавших пропускной режим», — рассказал источник агентства.
Иностранца задержали сотрудники полиции. Мужчина пояснил, что случайно проник в запретную зону и сам не понял, почему его не остановили. В отношении приезжего правоохранители составили административный протокол по статье «Нарушение требований в области транспортной безопасности, совершенное по неосторожности». Ему грозит штраф от 20 до 30 тысяч рублей.
Также правоохранители расследуют обстоятельства случившегося, усматривая в действиях САБ нарушения в области авиационной и транспортной безопасности.