Migrantlarga rus tilidan imtihon o‘tkazish tizimida o‘tkazilgan “tozalash” ishlaridan keyin patent rasmiylashtirish uchun murojaat mehnat muhojirlari rus tili imtihonidan o‘tishi qiyinlashgan.
Rus tilida muloqot qila oladigan, biroq hayajonda bo‘lgan migrantlar imtihondan o‘ta olmayapti va qayta imtihon uchun oliygohlarga yuborilayapti. Oliygohlarda ham imtihon talablari kuchaytirilgan, savollarga erkin javob bera olmayotgan migrantlar imtihondan o‘ta olmayapti. Chunki savollar va talablar nazorati kuchaytirilgan.
Biroq shundan keyin ham amallab, bir oliygohda bo‘lmasa boshqasida imtihon topshirib, sertifikat olgan migrantlar patent olish uchun MMS “Saxarovo”ga borganida savol-javob qilinmoqda. Patent olishga qayta imtihondan o‘tib kelgan fuqarolardan “ikki marta imtihondan o‘ta olmabsan, sertifikatni qayerda olding”, “sertifikatni olgan manzilingini ayt”, “sertifikatni qanday olding, imtihon qanday bo‘ldi”, deb so‘ralmoqda.
Savollarga javob bera olmagan migrantlarning sertifikati qabul qilinmay, muhojirlarga patent rasmiylashtirishda “otkaz” – rad javobi berilmoqda.
Masalan, sertifikatni Sankt-Peterburgdagi Gersen nomidagi oliygohga qarashli Moskvadagi test markazida olgan migrantdan sertifikat haqida so‘ralganida u imtihonni Moskvada o‘tganini aytgan. Lekin patent uchun hujjat rasmiylashtirayotgan xodim Sankt-Peterburg shahrida berilgan sertifikatni Moskvada olish mumkin emas, deb uni soxta hisoblagan.
Patent rasmiylashtirishda rad javobini olgan fuqarolar bir yil mobaynida yangi patent olish uchun hujjat topshira olmaydi. Shuning uchun muhojirlarga hayajonlanmay, sertifikatni qaysi oliygohda imtihon topshirib olganini to‘liq tushuntirishni tavsiya qilamiz.

После «чистки» системы экзаменов по русскому языку мигранты столкнулись с новой проблемой. Сотрудники ММЦ не признают сертификаты повторно пройденных экзаменов в ВУЗах.
К мигрантам, которые умеют общаться на русском языке, но испытывают затруднения в виде волнений уже никто не относится терпеливо. Их отправляют на пересдачу в ВУЗы. В вузах тоже ужесточились экзаменационные требования, но несмотря на это сертификаты о прохождении экзамена в вузах сотрудники ММЦ не признают.
Сотрудники ММЦ «Сахарово» детально расспрашивают об экзамене у мигрантов после чего оформляют «отказ» — отказ в услуге оформления трудового патента в связи с предоставлением заведомо ложных о себе сведений.
Ахунджан в беседе Мигрант.уз рассказал, что его сертификат выдан питерским университетом, хотя получен в центре тестирования в городе Москве, но сотрудник ММЦ не поверил в возможность подобной процедуры и оформил отказ заявив, что мигрант предоставил поддельный документ.
После «отказа» в выдаче патента иностранные граждане не смогут обратиться за услугой в течение года, хотя все услуги за оформление патента ими оплачены. В связи с этим, мигрантам рекомендуем отвечать более развернуто на вопросы сотрудников ММЦ, а получившим «отказ» обжаловать его в административном порядке с разъяснением произошедшего.