25-aprel, payshanba kuni Balashixada xavfsizlik kuchlari muhojirlarga fuqarolik va ishlash uchun ruxsatnomalarni noqonuniy ravishda bergan 14 kishidan iborat to‘dani fosh qildi. Ulardan to‘rt nafari pora uchun ro‘yxatga olgan politsiya xodimlaridir. Bu haqda Moskva viloyati bo‘yicha tergov qo‘mitasi matbuot xizmati ma’lum qilgan.
2022-yil yanvaridan 2024-yil martigacha Balashixa shahrida yashovchi o‘n kishidan iborat guruh o‘zlarini mavjud bo‘lmagan “Migratsiya xizmatlari byurosi” xodimlari, shuningdek, Ichki ishlar vazirligi “Balashixinskoe” OVM hududiy boshqarmasi boshlig‘i sifatida ko‘rsatgan. Ikki xodim va stajyor 1 million rubldan ortiq pul evaziga 1500 dan ortiq chet el fuqarolari migratsiya uchun ro‘yxatga olgani haqida xabar berilgan.
Migrantlar migratsiya organlarida aslida ular yashamagan Balashixa va Reutovdagi kvartiralarda ro’yxatga olingan. Noqonuniy migratsiya tashkilotchilari muhojirlarga rus tili, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi tarixi va qonunlarini bilish haqida soxta sertifikatlar berishgan.
Hozirda tergov davom etmoqda. Ayblanuvchilarning 12 nafari tergov izolyatoriga jo‘natilgan, yana ikki nafari uy qamog‘ida.

Сотрудники правоохранительных органов наварились за 2 месяца на 1 миллион рублей.
В четверг, 25 апреля, в Балашихе силовики раскрыли ячейку из 14 человек, которые незаконно выдавали гражданство и разрешение на работу мигрантам. Четверо из них сотрудники полиции, которые за взятки ставили на учет. Об этом рассказала пресс-служба СК по Московской области.
— С января 2022-го по март 2024 года организованная группа в составе десяти жителей Балашихи, действующих от имени несуществующего «Бюро миграционных услуг», а также начальника территориального пункта ОВМ МУ МВД России «Балашихинское», двоих ее подчиненных и стажера осуществили за денежное вознаграждение на общую сумму более 1 миллиона рублей фиктивную постановку на миграционный учет более 1500 иностранных граждан, — сообщает ведомство.
Мигрантов прописывали в квартиры и ставили на миграционный учет в Балашихе и Реутове, где по факту они не жили. Организаторы незаконной миграции выдали приезжим фиктивные сертификаты о знании русского языка, а также истории и законов РФ.
Сейчас расследование продолжается. Двенадцать обвиняемых отправили в СИЗО, еще двух заключили под домашний арест.