Rossiyaning Xanti-Mansiysk avtonom okrugida Yugra davlat universitetining zambiyalik talabasi 2022 yilning aprel oyida mangu olov oldida axloqsiz harakatlar bilan raqsga tushgan edi. 24 yoshli Tionga (Rebekka) o‘z raqsini internetga joylab, “Vafot etganlar uchun raqsga tushmoqdaman, ular bugun tinch uxlashayotganiga umid qilaman” deb izoh yozgan.
Afrikalik talabaning mazkur harakatlari Rossiya Jinoyat kodeksining 354.1 moddasi, 4 qismi bilan tafsiflanib, Rebekka Rossiyaning harbiy shon-shuhrat ramzlarini haqorat qilishda ayblangan. Tergov qo‘mitasi talaba qizning uzr so‘ragan videosini e’lon qilgan edi. Biroq uzr so‘rashiga qaramay sud zambiyalik Rebekkaga shartli ravishda bir yil ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlagan.
Xulosa qilish mumkinki, Rossiyada davlat ramzlari oldida axloqsiz harakatlarni amalga oshirish mumkin emas. Bu nafaqat madaniyatsizlik, balki jinoiy javobgarlik uchun asos hamdir.

В Ханты-Мансийском автономном округе суд назначил бывшей студентке Югорского государственного университета из Замбии, 24-летней Тионге (Ребекке) Зибе год условно, сообщает пресс-служба судов. Девушку признали виновной в осквернении символа воинской славы России (ч. 4 ст. 354.1 УК) из-за тверка у Вечного огня.
Уголовное дело против девушку возбудили в апреле 2022 года. Поводом стало видео Зибы, которое она выложила в инстаграме. На кадрах девушка танцует тверк у Вечного огня в Парке победы, видео сопровождении словами “Shaking ass for the dead, I am sure they are sleeping well tonight” (“Трясу попой для умерших, уверена, сегодня они спят хорошо” – НВ).
Позднее СК выложил видео с извинениями Зибы, на котором она заявила, что не знала историю России и не думала, что ее действия могу кого-то оскорбить.