Qozog‘istonga kirish qoidalariga kiritilgan o‘zgartirishlar munosabati bilan o‘zbekistonlik fuqarolarga chegarani kesib o‘tishda barcha kerakli hujjatlarni o‘zlari bilan olib yurish tavsiya etiladi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston yoki Rossiya-Qozog‘iston chegarasini kesib o‘tishda nafaqat Qozog‘istonga, balki Rossiya Federatsiyasiga ham kirishda hech qanday to‘siqlar yo‘qligiga oldindan ishonch hosil qilish lozim. Chunki Rossiya va Qozog‘iston o‘rtasidagi ma’muriy va jinoiy ishlar bo‘yicha qarorlarni o‘zaro tan olish va ijro etish to‘g‘risidagi kelishuvlarga muvofiq, Qozog‘istonning vakolatli organlari Rossiya Federatsiyasining migratsiya va boshqa qonun hujjatlarining buzilishi yoki to‘lanmagan jarimalar mavjudligi bo‘yicha tekshiruv o‘tkazadi.
Agar Rossiya Federatsiyasida bo‘lish davrida qayd etilgan qoidabuzarlik yoki to‘lanmagan jarima aniqlansa, Qozog‘iston tomoni O‘zbekiston fuqarosining Qozog‘istonga kirishi yoki chiqishini taqiqlash to‘g‘risida qaror qabul qilishi mumkin.
Shu munosabat bilan, Qozog‘istonga kirish va chiqish bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelmasligi uchun O‘zbekiston fuqarolariga Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi Migratsiya masalalari bo‘yicha bosh boshqarmasining rasmiy veb-sayti “Xizmatlar” bo‘limida maxsus onlayn shaklni to‘ldirish orqali Rossiyaga kirish uchun ta’qiq mavjud yoki mavjud emasligini tekshirish tavsiya etiladi.

В связи с изменением правил въезда в соседний Казахстан гражданам Узбекистана рекомендуется иметь при себе все необходимые документы при въезде и выезде из страны.
При этом при пересечении узбекско-казахстанской или российско-казахстанской границы необходимо заранее убедиться в отсутствии препятствий для въезда не только в Казахстан, но и в Российскую Федерацию, поскольку Россия и Казахстан в соответствии с законодательством соглашений о взаимном признании и исполнении решений по административным и уголовным делам, компетентные органы Казахстана несут ответственность за нарушения миграционных и иных правовых актов Российской Федерации или наличие неоплаченных штрафов.
В случае выявления нарушения или неоплаченного штрафа во время пребывания на территории Российской Федерации казахстанская сторона может принять решение о запрете въезда или выезда гражданина Узбекистана в Казахстан.
В связи с этим, во избежание проблем с въездом и выездом в Казахстан, гражданам Узбекистана рекомендуется посетить раздел «Услуги» официального сайта Главного управления по делам миграции МВД РФ нет или есть запрет на въезд в Россию путем заполнения Через специальную онлайн-форму рекомендуется проверить, что это не так.