Migratsiya markazining barmoq izlari oladigan xodimlari ayrim muhojirning pasporti orqasiga qo‘lda (“О.П.”) harflarini yozib qo‘ymoqda. “О.П.” harflari nimani anglatishi bo‘yicha hech kim muhojirlarga rasman tushuntirish bergani yo‘q.
Migrantlar orasida “О.П.” harflari nimani anglatishi bo‘yicha turli farazlar bor. Kimdir bu yozuvlar “Отпечатки пальцев” (barmoq izlari)ni anglatishini, kimdir “определенная проверка” (ma’lum tekshiruv) ekanini eshitgani haqida gapirmoqda.
Lekin bir narsa aniq – pasportiga O.П. belgisi yozilgan muhojirlar uchun patent olish qiyinroq bo‘lmoqda.
Ularga birinchi kelganlarida patent berilmayapti. Keyinroq kelishni aytib, qaytarib yuborilmoqda. Pasportiga O.П. harflari yozilgan muhojirlar Saxarovoda navbatini boshqalarga nisbatan uzoqroq kutishga to‘g‘rli kelmoqda.
Rossiya Federatsiyasining “Vizasiz davlatlardan kelgan xorij fuqarolarini daktiloskopiyadan o‘tkazish” haqidagi qonuni va Rossiya Ichki ishlar vazirligining (МВД) Daktiloskopiya o‘tkazish bo‘yicha qaroriga ko‘ra, xorij fuqarolarining barmoq izlarini olishda tekshiruv o‘tkazayotgan xodim shubhalangan insonlarini qaytadan (chuqurroq) tekshiruvdan o‘tkazishga huquqi bor. Bunday shubhaga tanadagi jarohatlar, alohida belgilar, noodatiy fe’l-atvor kabi narsalar sabab bo‘lishi mumkin.
Mazkur tekshiruvning protsessual nomi “оперативная проверка”, ya’ni tezkor tekshiruv deb nomlanadi.Bu tekshiruv idoralararo tizimlarda muhojirning ma’lumotlarini solishtirish bilan bog‘liq. Shuning uchun pasportiga “О.П.” harflari qo‘yilgan muhojirlar patentni uzoq kutishiga to‘g‘ri kelayotgan bo‘lishi mumkin.Biroq “оперативная проверка”, ya’ni tezkor tekshiruvning to‘g‘ridan to‘g‘ri patent olinishiga aloqasi yo‘q. Bu shunchaki muhojirning ma’lumotlarini kengroq tekshirish bilan bog‘liq.

Сотрудники ММЦ Сахарово, которые снимают отпечатки пальцев вручную, на обратной стороне паспорта некоторых мигрантов пишут буквы О.П. О том, что значат эти буквы никто не разъясняет.
Среди мигрантов существуют разные гипотезы о том, что означают эти буквы. Кто-то говорит, что означают “Отпечатки пальцев”, а кто-то “определенная проверка”. У всех свои доводы.
Но есть кое-что общее все мигранты с буквами О.П. на обратной стороне паспорта не получают патенты с первого раза. Им приходится несколько раз приезжать за готовым патентом, отстаивать более длинные очереди.
Мигрант.уз попытался разобраться с этим процессом и выяснил некоторые подробности. В соответствии с Федеральным Законом «О дактилоскопии иностранных граждан из стран безвизового режима» и Приказом МВД о порядке проведения дактилоскопии сотрудник ММЦ при возникновении у него сомнений о персональных данных иностранца имеет право направить данные мигранта на межведомственную проверку.
Процессуально сотрудники ММЦ данное назначение называют «оперативной проверкой». Мигрантам, чьи данные по мнению сотрудника необходимо проверить межведомственно ставят отметку «О.П.». Есть вопросы о том, насколько законно ставить какие-либо отметки на паспорте иностранного государства. Но тем не менее, буквы О.П. как оказалось означают лишь более тщательную проверку и мигрантам не стоит беспокоиться из-за этих букв.