Qo‘shni davlatlardan kelgan muhojirlar Tyumen ko‘chalarida o‘z shaxsiy buyumlarini sotishga majbur bo‘lmoqda. Buning uchun tartibsiz bozorlar paydo bo‘lgan.
Tyumenliklardan biri shunday deydi: “Biz shunday bozorni Tyumenning Salair traktida ko‘rdik. U yerda bir nechta erkak turli xil kiyim-kechak va mayda narsalarni sotar edi. Men sotuvchilardan birining qayerdan kelganini, molni qayerdan olganini so‘radim. U Tyumenga O‘zbekistondan kelganliklari va narsalar o‘ziniki ekanligini aytdi. Ular ijara va oziq-ovqat uchun pul kerak bo‘lgani uchun shaxsiy buyumlarini sotyapti”.
Yana bir fuqaro Tyumendagi Chervishevskiy traktida xuddi shunday bozorni ko‘rganini aytgan. “Chervishevskiy traktining chiqish yo‘llaridan birida bir necha erkak eski kurtkalar, jinsi shimlar, poyabzal va uyali telefonlar sotayotgan edi. Gaplariga qaraganda, erkaklar yangi kelganlardan ekan”, degan u o‘z xabarida.

Мигранты из стран ближнего зарубежья устраивают на улицах Тюмени стихийные рынки. На которых, в том числе, продают свои личные вещи.
«Мы видели один такой рынок на Салаирском тракте Тюмени. Несколько мужчин торговали там различной одеждой и мелкими предметами, которые могут пригодиться в быту. Я спросила у одного из продавцов, откуда они приехали и где взяли товар. На что он ответил, что в Тюмень они прибыли из Узбекистана, а вещи — личные. Продают, потому что нужны деньги на аренду жилья и еду», — сообщила агентству одна из жительниц Тюмени.
Другой горожанин видел подобный рынок на Червишевском тракте Тюмени. «На одном из съездов Червишевского тракта несколько мужчин продавали б/у куртки, джинсы, обувь и мобильные телефону. Судя по акценту — мужчины были приезжие», — пояснил агентству один из горожан.