Moskva yaqinidagi Istra shahrida yong‘in oqibatida sakkiz kishi halok bo‘lgan noqonuniy yotoqxona ijarachisi 23 yoshli Tojikiston fuqarosi Muzaffarxon Mirtozaev hibsga olindi. Mirtozaev oʻzi ijaraga olib yashab turgan shaxsiy uyni boshqa muhojirlarga ijaraga ham bergan.
Yong‘in kottejda erta tongda hamma uxlab yotgan vaqtda sodir bo‘lgan. Uydagi 15 kishidan faqat bir qiz omon qolgan va shifoxonaga olib borilgan.
Uy ikki qavatli karavotlar bilan jihozlangan noqonuniy yotoqxona bo‘lgan. Ichkarida tutun detektorlari va o‘t o‘chirish moslamalari ham bo‘lmagan. Yong‘in boshlanganda qo‘shnilar yordam berishga harakat qilishgan, biroq yaqin atrofdagi ot sporti klubi qo‘riqchilari qutqaruvda qatnashishdan bosh tortgan.
Ijara shartnomasida uydan yotoqxona sifatida foydalanilayotgani aytilmagan.
Tergovchilar yong‘in sabablari va noqonuniy migratsiyani tashkillashtirishga aloqador shaxslarni aniqlamoqda. Mirtoʻzaev 15 kishini joylashtirganini, ularning barchasi Oʻzbekiston fuqarolari ekanligini aytdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘inga isitish moslamasining nosozligi sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin.

В подмосковной Истре арестован 23-летний гражданин Таджикистана Музаффархон Миртозаев, арендатор нелегального хостела, где во время пожара погибли восемь человек. Миртозаев арендовал частный дом, где сам жил и сдавал места другим мигрантам.
Пожар вспыхнул в коттедже рано утром, когда все спали. Из 15 человек, находившихся в доме, только одна девушка выжила и была доставлена в больницу.
Дом был оборудован двухъярусными койками и фактически являлся нелегальным хостелом. Внутри не было ни датчиков дыма, ни огнетушителей. Когда начался пожар, соседи пытались помочь, но охранники соседнего конноспортивного клуба отказались участвовать в спасении.
Пожарные установили, что дом не был оборудован никакими средствами безопасности, и хозяйка дома, которая собирала арендную плату, экономила на безопасности. В договоре аренды не упоминалось, что дом используется как хостел, что позволяло избежать проверок.
Следователи устанавливают причины пожара и причастных к организации незаконной миграции. Миртозаев сообщил, что заселил 15 человек, все они были гражданами Узбекистана. По предварительным данным, причиной пожара мог стать неисправный обогреватель.