Vladimir Putin O‘zbekistonga tashrifida mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish niyatlarini aytdi. O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaradan so‘ng Putin Moskva muhojirlar uchun munosib mehnat sharoitlarini ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rayotganini ma’lum qildi.
Rossiya prezidenti lavozimiga kirishganidan beri Putin uni qonuniy davlat rahbari sifatida tan olgan davlatlar bilan xalqaro aloqalarni mustahkamlashga e’tibor qaratdi. O‘zbekistonda bo‘lgan chog‘ida u O‘zbekistonda kam quvvatli atom elektr stansiyasi qurishga va’da berdi. Migratsiya sohasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi va Putin Rossiya hukumati “O‘zbekistondan kelgan mehnat muhojirlari uchun munosib mehnat sharoitlari va ijtimoiy himoyasini ta’minlash uchun hamma narsani qilishiga” ishontirdi.
Biroq may oyi boshida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘izistondan kelgan minglab muhojir Rossiyaga kiritilmagan. Krokus City Xolldagi teraktdan so‘ng Davlat dumasi deputatlari noqonuniy migrantlar uchun “quvib chiqarish rejimi” tushunchasini o‘rnatuvchi qonun loyihasini taqdim etdi. Markaziy Osiyodan kelgan muhojirlarga nisbatan bosim kuchaydi: ular ommaviy ravishda hibsga olinmoqda, yotoqxonalardan, ish joylaridan va masjidlardan olib ketilmoqda.
Rossiya rasmiylarining muhojirlarga nisbatan siyosati nomutanosibligicha qolmoqda. 2024-yilda Mehnat vazirligi ommaviy deportatsiyalarga qaramay, mehnat muhojirlari uchun kvotalar sonini oshirdi. O‘zbekistondan ishchi kuchi bilan bog‘liq masala yuqori darajada hal etilishi kutilmoqda.
Bloger Mark Feyginning fikricha, Moskvaning mehnat muhojirlariga ehtiyoji katta. Buning sababi, mehnatga layoqatli erkaklarning katta qismi “maxsus harbiy operatsiya” zonasida – Kreml ma’lumotlariga ko‘ra, u yerda 700 mingdan ortiq harbiy xizmatchilar bor. Rossiyada ishchi kuchining asosiga aylanishi mumkin bo‘lgan bu erkaklar hozir jang maydonida, ishlaydigan hech kim yo‘q. Bundan tashqari, mamlakatda demografik ko‘rsatkichlar o‘ta past, ayniqsa Moskvada ishchi kuchi yetishmaydi.

Владимир Путин недавно посетил Узбекистан, стремясь наладить сотрудничество в области трудовой миграции. После переговоров с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, Путин объявил, что Москва предпринимает все необходимые меры для обеспечения достойных условий труда для мигрантов. Однако, на практике, многие мигранты сталкиваются с нечеловеческими условиями труда, а некоторые из них даже отправляются на войну с Украиной.
После вступления в должность президента России, Путин сосредоточился на укреплении международных связей с теми странами, которые признают его легитимным главой государства. В мае он посетил Китай и Узбекистан, где провел переговоры с Мирзиёевым и пообещал построить в Узбекистане АЭС малой мощности. Обсуждались и вопросы миграционного сотрудничества, и Путин заверил, что российские власти “сделают все для обеспечения достойных условий труда и социальной защиты трудовых мигрантов из Узбекистана”.
Однако, в начале мая тысячи мигрантов из Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана были не допущены в Россию. После теракта в “Крокус Сити Холле” депутаты Госдумы внесли законопроект, закрепляющий понятие “режима высылки” нелегальных мигрантов. Усилилось давление на мигрантов из Центральной Азии: их массово задерживают, забирают из общежитий, рабочих мест и мечетей.
Политика российских властей в отношении мигрантов остается непоследовательной. В 2024 году Министерство труда увеличило количество квот для трудовых мигрантов, несмотря на массовые депортации. Предполагается, что вопрос с рабочей силой из Узбекистана будет решен на высшем уровне.
Согласно Марку Фейгину, потребность Москвы в трудовых мигрантах значительна. Это связано с тем, что значительная часть трудоспособного мужского населения занята в зоне “специальной военной операции” – по данным Кремля, там находятся более 700 тысяч военнослужащих. Эти мужчины, которые могли бы стать основой трудовой силы в России, сейчас воюют, а работать некому. Кроме того, в стране наблюдается отрицательная демография, особенно в Москве, где не хватает рабочих рук.
По его мнению политолога Руслан Айсина, предмет переговоров Путина лежит в плоскости поддержки агрессии против Украины, а остальная риторика является второстепенной.