2024-yilning o‘tgan 5 oyida migratsiya bo‘limlari tomonidan chet el fuqarolarining Rossiya Federatsiyasiga kirishini rad etish bo‘yicha 2474 ta qaror qabul qilingan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uch baravar ko‘p, deb xabar beradi Rossiya IIVning Primorsk o‘lkasi bo‘yicha matbuot xizmati.
Chet el fuqarolarining bo’lishini nazorat qilish va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash Rossiya Federatsiyasiga uch yildan o’n yilgacha bo’lgan muddatga kirishni taqiqlash ko’rinishidagi jazoni talab qiladi. Davomiyligi migrantlar tomonidan sodir etilgan huquqbuzarlikning turi va jiddiyligiga bog’liq.
Masalan, migratsiya departamenti xodimlari Rossiya FSB chegara boshqarmasi xodimlari bilan birgalikda Ussuriysk tuman sudi qarori bilan avval mamlakatdan chiqarib yuborilgan fuqaroning shaxsini aniqladi. U O‘zbekiston Respublikasidan aviachipta sotib olib, Rossiya hududiga kirmoqchi bo‘lgan, biroq Vladivostok xalqaro aeroportida qo‘lga olingan. Unga nisbatan maʼmuriy materiallar toʻplangan.

За прошедшие 5 месяцев 2024 года подразделения по вопросам миграции приняли 2474 решения о неразрешении въезда в Российскую Федерацию в отношении иностранных граждан. Этот показатель в три раза выше, чем за аналогичный период в прошлом году, сообщает пресс-служба УМВД России по Приморскому краю.
Контроль за пребыванием иностранных граждан и борьба с нелегальной миграцией предполагают санкцию в виде запрета на въезд в Российскую Федерацию на срок от трех до десяти лет. Срок действия зависит от характера и тяжести нарушений, совершенных мигрантами.
Так, сотрудники Управления по вопросам миграции совместно с работниками Погрануправления ФСБ России выявили гражданина, ранее выдворенного за пределы страны по решению Уссурийского районного суда. Он пытался попасть на территорию России из Республики Узбекистан, купив билет на самолет, но был задержан в международном аэропорту Владивостока. В отношении него составлен административный материал.