Kaliforniyadagi chegara xodimlariga Rossiya, Gruziya, Moldova, Qirg‘iziston, O‘zbekiston va Tojikistondan noqonuniy muhojirlarni zudlik bilan deportatsiya qilish buyurildi. Bu haqda The New York Post (NYP) xabar bermoqda.
Chegara xizmatiga yuqorida qayd etilgan davlatlardan faqat voyaga yetgan, hujjatsiz muhojirlarni zudlik bilan deportatsiya qilish haqida ko‘rsatma berilgan. Boshqa muhojirlar sudga kelish majburiyati bilan ozod qilinishi mumkin. Biroq ularga boshpana so‘rashga ruxsat berilmaydi.
Muhojirlarni deportatsiya qilish haqidagi buyruq faqat Kaliforniyaning San-Diego sektoriga ta’sir qiladi, bu joy noqonuniy migratsiya uchun eng gavjum hudud hisoblanadi. Buni AQSh bojxona va chegara himoyasi tasdiqladi.
Shuningdek, ba’zi muhojirlar o’z mamlakatiga qaytarilishi o’rinli xavf paydo qilsa, sud sanasi bilan ozod qilinishi mumkinligi aytilgan. Bu Meksika va AQSh bilan deportatsiya bo’yicha kelishuvga ega bo’lgan boshqa davlatlarga taalluqlidir, ammo shunga qaramay ularga boshpana so’rashga ruxsat berilmaydi.
Yangi qoidalar prezident Jo Baydenning hujjatsiz muhojirlarning Qo’shma Shtatlardan boshpana izlashlarini taqiqlovchi farmoyishidan kelib chiqadi.
AQSh-Meksika chegarasini noqonuniy kesib o’tgan hibsga olingan muhojirlar soni kuniga 1500 kishidan kamayguncha deportatsiya qilinadi.
Biroq kuzatuvsiz bolalar, sog‘lig‘i yoki xavfsizligiga jiddiy tahdid solayotgan odamlar va odam savdosi qurbonlari bundan mustasno, deya xabar bergan Reuters.
Chegara xizmati maʼlumotlariga koʻra, dam olish kunlarida 10 mingdan ortiq muhojir AQSh janubiy chegarasini kesib oʻtgan.

Пограничникам в Калифорнии приказано немедленно депортировать нелегальных мигрантов из России, Грузии, Молдавии, Киргизии, Узбекистана и Таджикистана. Об этом сообщает газета New York Post (NYP).
Пограничная служба получила указание, что только взрослых нелегальных мигрантов из вышеупомянутых стран нужно сразу депортировать. Остальные мигранты, незаконно пересекающие границу, могут быть отпущены с обязательством явиться в суд. Однако им не будет разрешено подавать заявление на убежище.
Приказ депортировать мигрантов касается только сектора Сан-Диего в Калифорнии, который является самым загруженным районом для нелегальной миграции. Это подтвердили в Таможенной и пограничной службе США (CBP).
В документе также говорится, что некоторых мигрантов могут освободить с датой суда, если у них есть «обоснованное опасение» перед возвращением в свою страну. Это касается Мексики и других государств, с которыми у США есть соглашение о депортации, но даже тогда им не разрешат просить убежище.
Эти новые правила связаны с указом президента Джо Байдена, который запрещает нелегальным мигрантам ходатайствовать о предоставлении убежища в США. Их будут депортировать ускоренными темпами, пока число задержанных мигрантов, нелегально пересекающих границу США и Мексики, не упадет ниже 1,500 в день.
Однако есть исключения: детей без сопровождения взрослых, людей с серьезными угрозами здоровью или безопасности, и жертв торговли людьми, сообщили в Reuters.
По данным пограничного патруля, в выходные на южной границе США пересекли границу более 10,000 мигрантов.