Krasnogorsk aholisi xostelda yashayotgan migrantlar ustidan shikoyat qilmoqda. 11-iyun kuni u yerda migrantlar ishtirokida ommaviy mushtlashuv ro‘y berdi, bu haqida “Осторожно, Новости” telegram kanali xabar bermoqda.
Krasnogorsk ma’muriyatining xabar berishicha, ommaviy janjalning 30 nafar ishtirokchisi qo‘lga olingan va politsiya bo‘limiga olib ketilgan. Ularga nisbatan o‘lim bilan tahdid qilish va salomatlikka og‘ir zarar yetkazish moddalari bo‘yicha jinoiy ish ochish masalasi o‘rganilmoqda. Shuningdek, janjaldan keyin xostel yopilgan va u yerda hozir hech kim yashagani yo‘q.
Mahalliy aholining so‘zlariga ko‘ra, xostel bir oy avval Pionerskaya 19A manzili bo‘yicha sobiq kollejning yaroqsiz binosida ochilgan. Kollej yonida avtoservis va “moyka” bor. Xostel tashkil qilinganidan buyon uning yonidagi ko‘pqavatli uylar aholisi tinimsiz shikoyat qilib keladi. Ularning so‘zlariga ko‘ra xostel yashovchilari o‘smirlarni ta’qib qilishadi, bolalar maydonchasida ommaviy janjallar uyushtirishar emish.
“Biz kechalari ko‘chaga chiqishga qo‘rqib qolganmiz. Qo‘shnimizning qiziga xostel yashovchilaridan biri mashinada birga aylanishni taklif qilgan. Har kuni ertalab ularni bir katta avtobusda olib ketib, keyin yana kechqurun qaytarib olib kelishadi. Bugun ommaviy mushtlashuv ham bo‘ldi. Migrantlar pichoq ko‘tarib, baqir-chaqir qilib bolalar maydonida yugurib yurishdi. Politsiya va “tez yordam” keldi”, deydi mahalliy aholidan bo‘lgan bir ayol.
28-may kuni Tergov qo‘mitasi xostelni “Noqonuniy migratsiyani tashki etish” ishi bo‘yicha tekshira boshladi.
Biroq mahalliy aholi, xususan yosh yigitlar, hatto bolalalrning muhojirlarni masxara qilishi, ularni urib ketishi juda ko‘p uchraydigan hol. “Qars ikki qo‘ldan chiqadi” deyilganidek, kelishmovchiliklarda mahalliy aholining ham “hissa”si katta.
29-may kuni Krasnogorsk ma’muriyati tekshiruv tashabbusi bilan chiqib, ayni vaqtda xostelni davlat idoralari tekshirmoqda. Tekshiruv u yerda xorijliklarning yashashi qanchalik qonuniy bo‘lgani masalasida olib borilmoqda.
Voqea aslida qanday bo‘lgan edi? Mahalliy aholining migrantlarga nisbatan adovati, yolg‘on da’volar qilishi ko‘p uchraydigan holat. Biz Krasnogorsk shahrida yashab ishlayotgan hamyurtlarimizdan voqeaga oydinlik kirirtishda ko‘mak so‘raymiz.

Жители Красногорска жалуются на хостел с мигрантами, который открылся в здании бывшего колледжа. 11 июня там произошла массовая драка с участием мигрантов. Об этом сообщает телеграм канал «Осторожно, Новости».
Как сообщили в администрации Красногорска, 30 участников драки возле хостела в здании колледжа сейчас задержаны и находятся в отделе полиции. Решается вопрос о возбуждении уголовного дела за угрозу убийством или причинение вреда здоровью.
Также после драки хостел был опечатан полицейскими, сейчас в нем никто не проживает.
По словам местных жителей, хостел открылся месяц назад в аварийном здании Красногорского колледжа на улице Пионерская 19А. Рядом с ним также расположены автосервис и мойка. С появлением хостела жители близлежащих домов массово жалуются на постояльцев. По их словам, постояльцы пристают к подросткам и устраивают драки прямо на детской площадке, которая расположена напротив хостела.
«Мы боимся теперь выходить на улицу по вечерам. Дочери одного из жильцов постоялец хостела настойчиво предлагал прокатиться на машине. Каждый день рано утром их большими автобусами вывозят, а вечером привозят обратно. Сегодня там вообще произошла драка, мигранты бегали по детской площадке с ножами и криками. Приезжали полиция и скорая», — рассказала местная жительница.
28 мая Следственный комитет начал расследование по делу о незаконной миграции.
29 мая администрация Красногорска инициировала проверку учреждения надзорными ведомствами. Сейчас идет проверка законности организации проживания там иностранцев.