Bu haqida banklar o‘z rasmiy saytlarida ma’lumot berdi.
“Texnik ishlar olib borilayotgani uchun quyidagi o‘tkazmalar ishlamayapti va ulardan pul yuborib, olib bo‘lmayapti – Astrasend, “Юнистрим”, Contact, “Золотая корона”, “Сбербанк-онлайн””, deb xabar bermoqda RSK-bank.
Qirg‘iz moliya bozorining eng yirik banki sanalgan RSK-bank pul o‘tkazmalari qachon faoliyatini tiklanganida “qo‘shimcha ma’lumot beriladi”, deb xabar bergan.
Keltirilgan pul o‘tkazmalari bilan ishlashni to‘xtatgan yana bir bank “Компаньон” bo‘ldi.
“Ayni vaqtda texnik sabablar bilan “Компаньон” ilovasi orqali rublda o‘tkazmalarni amalga oshirib bo‘lmaydi. “Юнистрим” ilovasi orqali ham pullarni yuborib yoki olib bo‘lmaydi”, deb xabar bermoqda bank.
Rubl valyutasidagi moliyaviy operatsiyalarga cheklovni Mbank ham kiritgan. Mbank Qirg‘izistondagi eng mashhur banklardan hisoblanadi.
“Rubl valyutasining volatilligi va keskin o‘zgaruvchanligi tufayli rubldagi hisob raqamlarga va kartalarga vaqtinchalik cheklov kiritildi (hisobni to‘ldirish, o‘tkazmalar, konvertatsiyalarga). Shu bilan birga mijozlarning rubl valyutasidagi hisob raqamlari bo‘lgan barcha mablag‘lar to‘liq xavfsizlikda”, deya bankning saytida ma’lumot berilgan.
“Dollar hisobidan rubl yoki dollarga konvertatsiyalar” bo‘yicha moliyaviy operatsiyalarga cheklovlar kiritilgani haqida yana beshta qirg‘iz banki ma’lumot berdi.
2023-yilning noyabr oyida AQSH tomonidan kiritiladigan sanksiyalar tahdidi ostida qirg‘iz banklarining aksariyati Rossiyaning “Мир” kartalari bo‘yicha xizmat ko‘rsatishni to‘xtatgan edi. Qirg‘iziston hududida 22 ta bank faoliyat olib boradi. Ularning bir qismi avval ham “Мир” kartalari bo‘yicha xizmat ko‘rsatmas edi.

Об этом сообщается на официальных сайтах некоторых банков.
“В связи с техническими работами на данный момент не работают следующие системы переводов (отправка и получение) – Astrasend, “Юнистрим”, Contact, “Золотая корона”, “Сбербанк-онлайн”, – заявляет киргизский РСК-банк, который занимает одну из лидирующих позиций на финансовом рынке республики. О возобновлении работы с этими системами переводов в РСК-банке обещают “сообщить дополнительно”.
Прекратил работать с этими системами и банк “Компаньон”. “На данный момент по техническим причинам недоступны нижеперечисленные переводы: отправка и получение переводов в рублях в приложении “Компаньон”, отправка и получение переводов по системе “Юнистрим”, – информирует банк.
Ограничение в работе с рублями ввел и Мбанк, который также является одним из самых популярных на киргизском рынке.
“В связи с волатильностью курса и возможными резкими колебаниями валютного рынка введено временное ограничение по рублевым счетам и картам (пополнение, переводы, конвертации). При этом, все денежные средства клиентов по рублевым счетам находятся в полной сохранности”, – сообщается на сайте банке.
О введении ограничений по операциям “долларовый счет – конвертация рубль/доллар” объявили еще пять киргизских банков.
В ноябре 2023 года из-за угрозы введения санкций со стороны США основная часть банков Киргизии прекратили обслуживание на территории республики российских платежных карт “Мир”. В общей сложности на территории республики функционируют 22 коммерческих банка, часть из них и ранее не работали с картами “Мир”.