Mamlakatning barcha fuqarolari singari, migrantlar ham Rossiya Federatsiyasi Konstitutsiyasi va federal qonunchilikda mustahkamlangan muayyan huquq va majburiyatlarga ega.
Migrantlarning asosiy huquqlariga quyidagilar kiradi:
1. Yashash huquqi, sha’ni va qadr-qimmatini, shaxsiy hayoti va shaxsiy sirlarini himoya qilish;
2. Rossiya hududida erkin harakatlanish, yashash va yashash joyini tanlash huquqi;
3. Din erkinligi huquqi, diniy masalalarda o‘z tanlovi;
4. Jamiyatning madaniy hayotida ishtirok etish, madaniy qadriyatlardan foydalanish va madaniyat muassasalariga tashrif buyurish, shuningdek, mintaqa va shahar tadbirlari hamda bayramlarida qatnashish huquqi.
5. O’z huquqlarini himoya qilish uchun sudga va boshqa davlat organlariga murojaat qilish huquqi;
6. Rossiya fuqarolari va qonun hujjatlariga muvofiq boshqa shaxslar bilan nikoh tuzish va nikohni bekor qilish huquqi;
7. Siyosiy boshpana olish huquqi;
8. Mehnat va mehnat qilish, shuningdek dam olish, tadbirkorlik faoliyati bilan shug’ullanish huquqi..
9. Mulkka egalik qilish, mulkni meros qilib olish va meros qilib qoldirish huquqi.
Shuni ta’kidlash kerakki, migrantlar o’zlari joylashgan mamlakatda amaldagi qonun va qoidalarga rioya qilishlari kerak. Bundan tashqari, ular barcha kerakli hujjatlarni o’z vaqtida to’ldirishlari lozim, shunda ularning yashashi va ishlashi qonuniy bo‘ladi.

Как и граждане страны, мигранты имеют определённые права и обязанности, которые закреплены в Конституции Российской Федерации и федеральном законодательстве.
Основные права мигрантов включают:
1. Право на жизнь, защиту чести и достоинства, неприкосновенность частной жизни и личную тайну;
2. Право свободно передвигаться по территории России, выбирать место пребывания и жительства;
3. Право на свободу вероисповедания, своего выбора в религиозных вопросах;
4. Право на участие в культурной жизни общества, доступ к культурным ценностям и возможность посещать учреждения культуры, а также принимать участие в городских и муниципальных мероприятиях и праздниках.
5. Право обращаться в суд и другие государственные органы для защиты своих прав;
6. Право заключать и расторгать браки с гражданами России и другими лицами в соответствии с законодательством;
7. Право на политическое убежище;
8. Право на работу и труд, а так же на отдых, заниматься предпринимательской деятельностью..
9. Право иметь имущество на праве собственности, наследовать и завещать имущество.
Необходимо подчеркнуть, что мигранты должны соблюдать законы и правила, действующие в стране, где они находятся. Кроме того, им следует своевременно оформлять все необходимые документы, чтобы их пребывание и работа были легальными.