Moskvada cherkovga kirib, shamlarni o‘chirgan muhojir qo‘lga olindi. Unga nisbatan dindorlarning his-tuyg‘ularini haqorat qilganlik moddasi bo‘yicha ish ochilgan.
“Baza” telegram kanalining xabar berishicha,  Admiral Fyodor Ushakov nomidagi cherkovga 18-iyun kuni noma’lum shaxs kirib, u yerdagi shamlarni o‘chirib chiqqan, undan keyin bir ayolni turtib, chiqib ketgan. Uni videoga olinayotgani ham to‘xtatmagan.
Oradan ko‘p vaqt o‘tmay, erkak cherkov yonidagi ko‘pqavatli uylarning oldida qo‘lga olingan. U 20 yoshli Tojikiston fuqarosi Asqar Butayev bo‘lib chiqqan. U Rossiyaga bir necha kun avval kelgani, voqea joyidan uzoq bo‘lmagan xostelda yashayotgani aniqlangan.
Asqar Butayev ayni vaqtda tergov izolyatoriga joylashtirishgan. Unga nisbatan 148-moddaning 4-qismi bo‘yicha (Vijdon va din erkinligi huquqini buzish) jinoiy ish ochilgan. Tergovga ko‘ra, erkak  dindorlarning his-tuyg‘ularini haqorat qilish maqsadida shamlarni o‘chirib chiqqan. Bugun sud gumondorga nisbatan ehtiyot chorasini qo‘llaydi.
Mazkur voqelikni inobatga olib, barchaga boshqa dinlarni haqorat qilmaslik, muhokama qilmaslik va boshqa din vakillariga nisbatan yomon ma’noda talqin qilinishi mumkin bo‘lgan hech qanday xatti-harakatlarni amalga oshirmaslik kerakligini eslatib o‘tamiz. Bunday hatti-harakatlar insonlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ziyon yetkazmasa ham ma’muriy va hatto jinoiy javobgarlikni keltirib chiqaradi. Xulqimiz va madaniyatimizni yaxshi tarafdan ko‘rsatib, atrofdagilarda ijobiy taassurot qoldirish eng to‘g‘ri yo‘ldir.

В Москве задержан мужчина, затушивший свечи в храме и оттолкнувший прихожанку. На него возбудили дело об оскорблении чувств верующих.
По данным «Базы», неизвестный мужчина зашел в Храм святого праведного воина Адмирала Феодора Ушакова днем 18 июня. По словам очевидцев, он потушил все горевшие там свечи, после чего оттолкнул одну из прихожанок и ушел. Парня даже не смущал тот факт, что его снимали на видео.
Вскоре мужчина был задержан около дома, расположенного напротив храма. Подозреваемым оказался 20-летний гражданин Таджикистана Аскар Бутаев. Некоторое время назад он приехал в Россию и жил в хостеле, расположенном неподалеку.
Мужчину доставили в следственный комитет. На него возбудили уголовное дело по ч.4 статьи 148 УК РФ (нарушение права на свободу совести и вероисповеданий). По версии следствия, мужчина затушил свечи с целью оскорбления религиозных чувств православных верующих. Сегодня суд изберет ему меру пресечения.
Учитывая произошедшее, стоит напомнить, что недопустимо оскорбление представителей другой религии, не нужно обсуждать, спорить иные религиозные акты, тем более ни в коем случае нельзя совершать какие-либо действия, которые могут быть истолкованы в негативном ключе по отношению к представителям других религий. Подобные действия влекут за собой административную и даже уголовную ответственность, хоть они и не причиняют непосредственного вреда людям. Самый лучший способ показать красоту своих взглядов – это продемонстрировать хорошее поведение, свою культуру в позитивном ключе, и тем  самым произвести положительное впечатление на других.