Rossiyadagi muhojirlar soni 16 milliondan oshadi, bu umumiy aholining 12 foizini tashkil qiladi. Shu bilan birga, ularning ko‘pchiligi rus tilini bilmaydi, buni esa tuzatish kerak, deydi Rossiya Davlat Dumasi nazorat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Dmitiy Gusev. «НСН» bilan suhbatda u muhojirlarga hujjat berishdan avval qattiq tekshiruv o’tkazilishini qo’llab-quvvatlagan.
«Рособрнадзор»ning 2024-yil 15-mayda e’lon qilgan va Adliya vazirligi tomonidan 2024-yil 19-iyunda tasdiqlangan buyrug’iga ko’ra, migrantlarni imtihondan o’tkazish mezonlariga qo’shimcha band kiritildi.
Yangi buyruq bo’yicha hujjat berish vaqtida Rossiya ichki ishlar vazirligi xodimlari muhojirlarga sertifikati bo‘lishiga qaramay, rus tilini bilishiga e’tibor beradi va tilni bilmagan muhojirlar haqida «Рособрнадзор»ga xabar beradi.
Bunday xabar berish tartibi keyinchalik nimaga ta’sir qilishi hali noma’lum. Biroq, “Saxarovo” kabi Migratsiya markazlarida xodimlar allaqachon rus tilini bilmaydigan muhojirlarga sertifikati bo’lsa ham patent bermayotgani kuzatilmoqda.
2014-yil boshidan boshlab Rossiyaga kelgan muhojirlar rus tili, qonunchilik va mamlakat tarixi bo’yicha imtihon topshirishlari shart. Bunday sertifikatsiz ularga mehnat patenti, yashash uchun ruxsatnoma yoki fuqarolik berilmaydi.

Количество мигрантов в России превышает 16 млн, что составляет 12% от общего населения. При этом многие из них не знают русского языка, что необходимо исправить, заявил зампред комитета Госдумы по контролю Дмитрий Гусев. В беседе с НСН он призвал провести среди них тотальную проверку, в том числе протестировать всех приезжих сотрудников предприятий на знание языка.
Из приказа Рособрнадзора, изданного 15 мая и утвержденного Минюстом 19 июня 2024 года следует, ведомство вносит коррективы в список критериев риска при проверке соблюдения требований по сдаче экзаменов мигрантами для получения рабочего сертификата.
Новый приказ дополняет его четвертым пунктом, который предусматривает учет ситуаций, когда орган исполнительной власти сообщает о том, что у мигранта нет минимальных знаний русского языка, несмотря на наличие у него соответствующего сертификата.
Как именно будет реализован учёт и на что конкретно он повлияет, пока неизвестно. Однако уже сейчас можно увидеть, как в ММЦ «Сахарово» сотрудники отказывают в выдаче патентов мигрантов, в чьих знаниях по русскому языку появились сомнения.
С начала 2014 года иностранные работники, прибывающие в Россию, обязаны сдавать экзамен по русскому языку, основам законодательства и истории страны. Без такого сертификата им не выдадут рабочий патент, вид на жительство или гражданство.