Toshkentda Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi rahbari Vladimir Kolokoltsev va O‘zbekiston ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov o‘rtasida migratsiya sohasidagi salbiy tendensiyalarni kamaytirish masalalari muhokama qilindi.
Rossiya Ichki ishlar vazirligi rahbarining soʻzlariga koʻra, Rossiya Federatsiyasiga kelayotgan muhojirlarning aksariyati MDH davlatlari, jumladan, Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlari fuqarolaridir. Biroq, statistika barcha migrantlar qonun doirasida emasligini ko’rsatadi.
Vladimir Kolokoltsev xorijlik hamkasblarini migratsiya oqimini tartibga solish, bu sohadagi salbiy tendentsiyalarni kamaytirish va ikki davlat xavfsizligini ta’minlash maqsadida muhim yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishga chaqirgan.
Kolokoltsev O‘zbekistonni shaxsiy ma’lumotlar almashinuvi sohasida ma’muriy masalalar bo‘yicha o‘zaro huquqiy yordam to‘g‘risidagi shartnomaga qo‘shilishi va O‘zbekistonning mahkum fuqarolarini hisobga olish uchun ma’lumotlarni Davlatlararo axborot bankiga yuborishni taklif qildi.
Uchrashuvda Kolokoltsev o‘zbekistonlik hamkasblari bilan narkotik moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish sohasida hamkorlik qilishga ham qiziqish bildirdi. O‘zbekiston, o‘z navbatida, ikki mamlakat ichki ishlar vazirliklari o‘rtasida kiberxavfsizlik sohasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni tashkil etish taklifini bildirdi va bu Rossiya vaziri tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.

Вопросы снижения негативных тенденций в сфере миграции обсуждались в ходе состоявшейся в Ташкенте встречи главы МВД РФ Владимира Колокольцева с министром внутренних дел Узбекистана Пулатом Бобожоновым.
По словам главы российского МВД, большинство прибывающих в РФ мигрантов являются гражданами стран СНГ, в том числе из государств Центрально-Азиатского региона. При этом, согласно статистике, не все приехавшие в страну находятся в правовом поле.
«Владимир Колокольцев в целях упорядочивания миграционных потоков, снижения негативных тенденций в данной сфере и обеспечения безопасности двух государств призвал зарубежных коллег развивать взаимодействие по ряду ключевых направлений»,- сообщила Волк.
По ее словам, в частности, речь идет о присоединении к Соглашению о взаимной правовой помощи по административным вопросам в сфере обмена персональными данными и направлении в Межгосударственный информационный банк сведений для постановки на учет осужденных граждан Узбекистана.
В ходе встречи Колокольцев заявил также о заинтересованности МВД РФ в сотрудничестве с узбекскими коллегами  в области противодействия незаконному обороту наркотиков. В свою очередь узбекской стороной было предложено организовать прямые контакты между МВД двух стран в сфере кибербезопасности. Эта инициатива была поддержана российским министром.
Ранее в МВД РФ сообщили о планируемом выдворении из РФ более 1,5 тыс. мигрантов по итогам завершения в Подмосковье первого этапа операции «Нелегал-2024».