Rossiya Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikinning XII Sankt-Peterburg xalqaro yuridik forumida bir nechta bayonotlari omma e’tibori va deputatlarning g’azabiga sabab bo’ldi.
Davlat amaldoriga ko’ra, Rossiya fuqaroligini olgan 10 mingga yaqin muhojirlar Ukrainadagi urush ishtirokchisiga aylangan.
“Biz fuqarolikni olgan va harbiy roʻyxatdan oʻtishni istamagan 30 mingdan ortiq migrantlarni qoʻlga oldik, ularni roʻyxatdan oʻtkazdik va 10 mingga yaqinini Maxsus harbiy operatsiya hududiga joʻnatdik”, — deya amaldorning nutqini “РИА Новости” agentligi keltirmoqda.
«Bizga aytishadi: „Ular u yerda nima uchun kerak?“ Okop qazish va istehkomlar qurishga, shuning uchun chindanam ishchi qo‘llar kerak bo‘ladi. Ular bugungi kunda front ortidagi bo‘linmalarimiz saflarini to‘ldirmoqda», — deya qo‘shimcha qilgan qo‘mita rahbari.
Bundan tashqari, Aleksandr Bastrikin muhojirlar haqida gapirayotib Rossiya parlamenti – «Государственная Дума» ni ataydan «Государственная дура» (Davlat ahmog’i) deb atagan.
“Bizning Davlat ahmog’imiz (Государственная Дура) qachon yaxshi qonunlarni qabul qilishini bilishni juda istardim”, degan amaldor.
Tergov qo‘mitasi rahbarining bu safargi chiqishi nafaqat ziyoli Markaziy Osiyoliklarni, balki Rossiya deputatlarining ham g‘azabini qo‘zg‘atdi.
Bastrikinning bayonotidan so’ng Rossiya Davlat Dumasi raisi Vyacheslav Volodin Bastrikin bu bilan xalqni haqorat qilganini ta’kidladi. Chunki deputatlarni Rossiya fuqarolari saylaydi, deb qo’shimcha qilgan Duma raisi. Deputat Biysulton Hamzaev esa Bastrikinning bayonotini chuqur tekshirishga chaqirdi.
Ta’kidlash kerakki, o’tgan yilgi forumda Aleksandr Bastrikin O’zbekistondagi hamkasblari bilan muloqotda bo’lganini, o’zbek prokurorlar muhojirlarni Vatanlarida ham hech kimga kerak emasligi, muhojirlarni hech kim hurmat qilmasligini gapirib bergan edi. Rossiyaning yuqori darajadagi amaldorining bunday bayonotlariga O’zbekiston Prokuraturasi hech qanday izoh bermagan. Masala ochiqligicha qolib ketgan.
Eslatib o’tamiz, Rossiya idoralari muntazam ravishda muhojirlarga reydlar o’tkazmoqda. Reydlar natijasida oddiy muhojirlar qatorida Rossiya fuqaroligini olgan sobiq muhojirlar ham qo’lga olinib, urushga yuborilmoqda. Migrant.uz bu haqida muntazam ravishda xabar berib kelmoqda.

Глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин сделал несколько громких заявлений на XII Петербургском международном юридическом форуме.
Со слов чиновника порядка 10 тысяч мигрантов, получивших гражданство РФ, стали участниками СВО в Украине.
«Мы отловили более 30 тысяч [мигрантов], получивших гражданство и не желающих встать на воинский учет, поставили на учет и уже порядка 10 тысяч направили в зону СВО», — цитирует главу ведомства агентство РИА Новости.
«Нам говорят: „Зачем они там нужны, эти товарищи?“ Рыть окопы и укрепления создавать, для этого нужны действительно хорошие рабочие руки. Они сегодня пополняют ряды наших тыловых подразделений», — добавил глава СК.
Кроме этого во время рассказов о мигрантах Александр Бастрыкин поделился, что ему очень хочется хороших законов от Государственной «Дуры».
«Очень хотелось бы узнать, когда хорошие законы примет наша государственная дура» , заявил чиновник. Оговорку Бaстрыкин совершил судя по всему намеренно, так как громкий смех зала его тоже развеселил.
Своим увлекательным рассказом, глава СК вызвал гнев депутатов.
После заявления Бастрыкина, председатель Госдумы Вячеслав Володин сказал, что Бастрыкин тем самым оскорбил народ, потому что депутатов выбирают граждане России, а депутат Бийсултан Хамзаев призвал тщательно проанализировать высказывание Бастрыкина.
Главное в ходе следствия не выйти на самого себя, резюмирует телеграм канал «База».
Напомним, что на прошлом подобном форуме, Глава Следственного комитета заявлял, что сотрудники узбекской прокуратуры заверяли российскую делегацию о том, что мигранты из Узбекистана никому не нужны даже у себя на Родине. Подобное заявление чиновника высшего уровня его коллеги в Узбекистане комментировать не стали. Поэтому вопрос о том, действительно ли узбекская прокуратура не уважает мигрантов из Узбекистана остался открытым.
Российские силовики регулярно устраивают рейды на предприятия, где работают трудовые мигранты. Их целями, как правило, становятся мужчины, которые недавно получили российское гражданство, но не встали на воинский учет.
Таких мужчин пытаются отправить на войну в Украину, угрожая депортировать за отказ. Мигрантам без гражданства РФ обещают дать его в ускоренном порядке в обмен на подписание контракта с Минобороны.