Ijtimoiy tarmoqlarda o‘zbekistonlik muhojirlar Sheremetyevo aeroportidan kiritilmagani, bir necha kundan buyon ovqatsiz, suvsiz neytral hududda qolib kelayotgani haqidagi video va xabarlar tarqalmoqda.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi rasmiy sahifasida bayonot bilan chiqqan. Bayonotda elchixona O‘zbekiston fuqarolari Rossiyaga qaysi sabab bilan kiritilmayotgani haqida so‘rov bilan Rossiya Tashqi ishlar vazirligiga murojaat yo‘llagani xabar berilgan.
Migrant.uz Sheremetyevo aeroportidagi muhojirlardan biri va aeroportning matbuot xizmati bilan bog‘landi.
Migrant.uz bilan suhbatlashgan Anvarbek (ismi o‘zgartirilgan) O‘zbekistondan uchib kelayotganida unga taqiq borligini hech kim aytmaganini, biroq Moskvaga qo‘ngach, chegaradan uni kiritishmaganini xabar bergan.
Anvarbekning so‘zlariga ko‘ra uning Rossiyada oilasi bor. Rossiyada doim hujjat bilan yurgan. Chegarachilar o‘tkazgan tekshiruvi davomida uning pasportini uzoq tekshirishgan. Bundan so‘ng bir nechta savollar bilan murojaat qilishgan. Savollar Rossiyada qayerda, kim bo‘lib ishlashi, yashash joyi, Rossiyada kimi borligi va rejalari haqida bo‘lgan.
Suhbatdan so‘ng Anvarbekni umumiy navbatdan chiqarib, chetroqdagi xonaga o‘tkazishgan. U yerda 6 soatdan ortiq vaqt o‘tib, Anvarbekka Rossiyaga kirishda rad javobi berilgani aytilgan. Rad javobi nimaga asoslangani so‘ralganida, Rossiya Federatsiyasidagi xorij fuqarolarining huquqiy holati to‘g‘risidagi qonunning 27-moddasi, 1-qismi bo‘yicha bunday qarorga kelingani haqida ma’lumot berilgan.
Mazkur tartib Rossiyada bo‘lishi mamlakat xavfsizligiga tahdid deb ko‘rilgan xorij fuqarlariga muddatsiz taqiqni nazarda tutadi.
Anvarbek misolida boshqa o‘zbekistonlik muhojirlarga nisbatan ham shunday kiritilmaslik holatlari yuzasidan aeroport ma’muriyati bilan bog‘landik.
Aeroportning matbuot xizmati Migrant.uz bilan muloqotda Dog‘istondagi voqealardan keyin xavfsizlik choralari kuchaytirilgani, Chegara xizmati mamlakatga kirib kelayotgan fuqarolarni izchil tekshirayotganini ma’lum qildi. Matbuot xizmatiga ko‘ra O‘zbekistonga qaytib ketish uchun uchun mavjud reyslarda bo‘sh joy kamligi uchun fuqarolarni qaytarib yuborish qiyinlashmoqda. Biroq aeroport hududida yegulik va ichimlik suvi, telefonlarni quvvatlantirish, mobil aloqa bilan muammo yo‘q.

Вот уже несколько дней в социальных сетях распространяются видео и сообщения о том, что узбекских мигрантов не пропускают в аэропорту Шереметьево. Узбекистанцы уже несколько дней находятся на нейтральной территории без еды и воды.
Посольство Узбекистана в России сделало заявление по поводу данной ситуации на своей официальной странице. В заявлении сообщается, что посольство направило обращение в МИД России запрос о причине, по которой гражданам Узбекистана не разрешается въезд в Россию.
Migrant.uz связался с одним из мигрантов в аэропорту Шереметьево и пресс-службой аэропорта.
В беседе с Migrant.uz Анварбек (имя изменено) сообщил, что, когда при вылете из Узбекистана, ему никто не сказал о запрете, но когда он приземлился, его не пропустили через границу.
По словам Анварбека, у него есть семья в России. Он всегда оформлял необходимые документы. Во время досмотра пограничники долго проверяли его паспорт. После чего задали несколько вопросов. Вопросы были о том, где он живет в России, кем работает, с кем он проживает в России и каковы его планы от приезда.
После беседы Анварбека вывели из общей очереди и перевели в отдельную комнату. После 6 часов пребывания в зале ожидания на нейтральной территории Анварбеку сообщили, что ему было отказано во въезде в Россию. На вопрос, на чем основан отказ, была дана информация, что такое решение принято в соответствии со статьей 27 части 1 Закона «О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации».
Эта норма предусматривает бессрочный запрет на въезд иностранных граждан, чье пребывание в России посчитали угрозой безопасности страны.
После беседы с Анварбеком мы связались с администрацией аэропорта по поводу случаев недопуска других мигрантов из Узбекистана.
В пресс-службе аэропорта Migrant.uz сообщили, что в «стерильной» зоне Терминала С , где находятся мигранты после отказа во въезде, обеспечена возможность приобретения продуктов питания и вещей первой необходимости. Также размещены кулеры с питьевой водой, пурифайеры с горячей водой. Мигранты могут воспользоваться вендинговыми автоматами с широким ассортиментом воды, напитков (чай, кофе), снеков и других продуктов, а также автоматами с товарами первой необходимости.
Для находящихся в «стерильной» зоне пассажиров размещено информирование о возможности вызова медицинских работников в случае необходимости