1998-yilda tug‘ilgan O‘zbekiston fuqarosi Yo‘ldoshev Shavkat Rossiyaning “Vagner” xususiy armiyasi tarkibida olti oy muddatga harbiy xizmatda qatnashgani uchun sudlangan.
Yo‘ldoshev Rossiyaga mavsumiy ishchi sifatida pul topish uchun ketgan. Dastlab u qurilishda ishlagan, biroq keyinchalik giyohvand moddalar savdosi uchun hibsga olingan va Rossiya qonunchiligiga ko‘ra 7 yil qamoq jazosiga hukm qilingan.
Qamoqxonada Yo‘ldoshevga “Vagner” tarkibida yollanma askar bo‘lishni taklif qilishdi. U rozi bo‘ldi va Ukrainaga jangga jo‘nadi. 2022-yildan 2023-yilgacha olti oy davomida frontda bo‘lib, “Jasorati uchun” medali bilan ham taqdirlangan.
Shavkat Yo‘ldoshev O‘zbekistonga qaytgach, yollanma jinoyati uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan. Ohangaron shahar sudi uni daromadining 20 foizi ushlab qolingan holda 2 yil 6 oy muddatga majburiy mehnatga hukm qildi.

Юлдошев Шавкат Алишерович, гражданин Узбекистана, 1998 года рождения, осужден за участие военную службу в российской частной армии «Вагнер» на протяжении 6 месяцев.
Юлдашев Шавкат Алишерович уехал в Россию на заработки, в качестве сезонного рабочего. Сначала работал строителем, но позже занялся торговлей наркотиков за что был лишен свободы на 7 лет в соответствии с законодательством России.
В тюрьме Юлдошеву Шавкату Алишеровичу предложили наёмничество в составле ЧВК «Вагнера». Он принял предложение и поехал воевать в Украину. В течение 6 месяцев в период с 2022 по 2023 годы Шавкат был на фронте, за своё участие на войне он был награжден медалью «За отвагу».
После возвращения на Родину Шавката Юлдошева привлекли к уголовной ответственности за наёмничество. Охангаронский городской суд приговорил экс-вагнеровца 2 годам и 6 месяцам принудительных работ с удержанием 20 процентов дохода.