Migrantlarni Rossiyadan chiqarib yuborish va deportatsiya qilish holatlari ko’payishi munosabati bilan Rossiya Ichki ishlar vazirligi chet el fuqarolarini migratsiya qonunchiligiga qat’iy rioya qilish va quyidagi huquqbuzarliklarning oldini olishga chaqiradi:
❌ barmoq izini ro‘yxatdan o‘tkazish (daktiloskopiya) va suratga olishdan o‘tmaslik;
❌ xavfli kasalliklar mavjudligi va giyohvand moddalari bo‘yicha har yili tibbiy ko’rikdan o’tmaslik;
❌ migratsiya qaydida turmaslik (регистрация) va haqiqatdan yashab turgan manzilda migratsiya ro‘yxatidan o‘tmaslik;
❌ migratsiya bo‘limlariga mehnat faoliyatining to‘g‘risida bildirishnoma (уведомление) taqdim etmaslik;
❌ yashash va ishlash uchun tegishli hujjatlarni rasmiylashtirish uchun “МВД” bo‘limlariga o‘z vaqtida murojaat qilmaslik.
Chet el fuqarolarini Rossiyadan chiqarib yuborish (выдворение), deportatsiya qilish, Rossiyada bo‘lish muddatini qisqartirish va ruxsatnomalarni bekor qilish kabi oqibatlarning oldini olish uchun quyidagilar tavsiya etiladi:
🔺hujjatlarni uchinchi shaxslardan va vositachilardan xarid qilmang;
🔺uy-joy egalari bilan yozma ijara shartnomalari tuzing va yashash joyi toʻgʻrisida mustaqil ravishda bildirishnoma (регистрация) yuboring;
🔺Rossiya Ichki ishlar vazirligining “Pasport-viza xizmati” Federal davlat unitar korxonasi migratsiya bo‘limlari va filiallarida hujjatlarni rasmiylashtiring va maslahat oling;

В связи с увеличением случаев выдворения и депортации иностранных нарушителей, МВД России обращает внимание иностранных граждан на строгую необходимость соблюдения миграционного законодательства и недопущение следующих нарушений:
❌ непрохождение процедуры дактилоскопической регистрации и фотографирования;
❌ непрохождение ежегодного медицинского освидетельствования на наличие опасных заболеваний и употребление наркотических средств;
❌ несоблюдение правил миграционного учета и фактического проживания по адресу, указанному в уведомлении о прибытии;
❌ неподача уведомления в подразделения по вопросам миграции о фактическом осуществлении трудовой деятельности;
❌ несвоевременное обращение в территориальные органы МВД для оформления разрешительных документов на пребывание и работу.
Во избежание последствий, таких как выдворение, депортация, сокращение срока пребывания и аннулирование разрешительных документов, иностранным гражданам рекомендуется:
🔺не приобретать документы у третьих лиц и посредников;
🔺заключать письменные договоры найма с собственниками жилья и самостоятельно подавать уведомления о месте проживания;
🔺обращаться за оформлением документов и консультацией в подразделения по вопросам миграции и филиалы Федерального государственного унитарного предприятия «Паспортно-визовый сервис» МВД России;
🔺соблюдать установленный режим пребывания, не создавать угрозу общественной безопасности и уважать культурные традиции народов России.