Parlament a’zosi noqonuniy migratsiya va bu boradagi jinoyatlar ko‘payib borayotganining sabablaridan biri ishga ruxsatnoma berish va fuqarolikni olishga mas’ul bo‘lgan xodimlar o‘rtasidagi korruptsiya ekanligini ta’kidlagan.
Mironovning taklifini “Ветеранские вести” media xoldingi prezidenti, Davlat Dumasining Mudofaa bo‘yicha qo‘mitasi eksperti, «Справедливая Россия – За правду» partiyasi markaziy kengashi a’zosi Vyacheslav Kalinin qo‘llab-quvvatlab:
“Mavjud ish tartibini, ya’ni kurrusiya borligini tan olish vaqti keldi! Migratsiya siyosati inqirozini bartaraf etish uchun davlat tomonidan bu yo’nalishda samarali progressiv qadamlar zarur. Huquqiy bazani to‘liq qayta ishlash va migratsiya nazorati sohasida idoraviy o‘zgarishlarni amalga oshirish kerak”, degan.
Parlament a’zolari “ФМС” bo‘lgan vaqtlarni qumsaganga o‘xshaydi. Sizga-chi, qaysi paytlar yaxshi edi – “ФМС” bo‘lgan paytlarmi yoki hozir «МВД» bo‘lganimi?

Глава партии «Справедливая Россия – За Правду» Сергей Миронов заявил, что с учетом высокой коррупциогенности проблемы мигрантов проводить миграционную политику и контролировать исполнение должны разные, независимые друг от друга структуры.
Парламентарий подчеркнул, что одной из причин роста незаконной миграции и преступлений в этой сфере является коррупция среди служащих, отвечающих за выдачу разрешительных документов на работу и оформление гражданства.
Миронова поддержал Президент Медиахолдинга «Ветеранские вести», эксперт Комитета Госдумы по обороне, член Центрального Совета партии «Справедливая Россия – За правду», ветеран боевых действий Вячеслав Калинин:
«Пора признать существующий порядок дел! Для преодоления кризиса миграционной политики необходимы эффективные поступательные шаги государства в данном направлении. Необходимо полностью переработать нормативно-правовую базу, осуществить ведомственные перестановки в сфере миграционного контроля».