Tailand O‘zbekiston fuqarolari uchun rasman 60 kungacha vizasiz rejimni joriy qildi.
“Dunyo” axborot agentligining xabariga ko‘ra, joriy yilning 15-iyul kunidan e’tiboran Tailand hukumati O’zbekiston fuqarolari uchun 60 kungacha vizasiz kirish rejimini rasman joriy qildi.
Yangi tartib barcha chegara postlari orqali Tailandga tashrif buyuruvchi o‘zbekistonliklar uchun amal qiladi. Jumladan, Rossiya yoki Qozog‘istonda ishlayotgan o‘zbekistonliklar ham endi bo‘lib turgan mamlakatlaridan Tailandga 60 kungacha borib-kelishlari mumkin. Bu esa “kirdi-chiqdi” va dam olish uchun yana bir davlat qo‘shildi, degani.
O‘z navbatida, mazkur tartib Tailand hukumati tomonidan iqtisodiyotni rivojlantirish maqsadida bir tomonlama joriy etildi va ma‘lum muddatdan so‘ng bekor qilinishi ham mumkinligi haqida xabar berilgan.
Tailand TIV ma’lumotiga ko‘ra, O‘zbekiston va Tailand o‘rtasida o‘zaro vizadan ozod qilish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan hukumatlararo kelishuvlar yuzasidan muzokaralar davom etmoqda.
15-iyulga qadar O‘zbekiston fuqarolari Tailand aeroportiga kelganlarida 60 AQSh dollari evaziga 15 kunlik turistik viza olishar edi.

С 15 июля 2024 года правительство Таиланда официально ввело безвизовый въезд в страну сроком до 60 дней для граждан Узбекистана и еще 92 государств, сообщает ИА «Дунё» со ссылкой на Генеральное консульство республики.
Новый режим распространяется на прибывших в Таиланд через любые пограничные посты. Это означает, что узбекистанцы осуществляющие трудовую деятельность в России или Казахстане при желании могут улетать в Таиланд и провести там до 60 дней без оформления каких либо виз.
Как заметили в консульстве, введение этого режима осуществлено правительством страны в одностороннем порядке с целью стимулирования экономики и может быть отменено в будущем.
По информации МИД Таиланда, в настоящее время продолжаются переговоры по разработке межправительственного соглашения о взаимном безвизовом режиме между Узбекистаном и Таиландом.
Прежде узбекистанцы могли получить за 60 долларов 15-дневную туристическую визу по прибытии в страну.