Davlat dumasi deputatlari muhojirlarni Rossiyadan chiqarib yuborish to‘g‘risidagi qonun loyihasiga chet elliklarga muddati o‘tgan hujjatlar bilan chegaradan o‘tishga ruxsat beruvchi o‘zgartirishlar kiritdi. Bundan tashqari, agar muhojirlar shaxsini aniqlashga ruxsat bersa, texnik jihatdan noto‘g‘ri hujjatlardan foydalangan holda chiqib ketishga ruxsat etiladi.
Davlat Dumasining MDH ishlari bo‘yicha qo‘mitasi ushbu o‘zgarishlarni qo‘llab-quvvatladi va Rossiya Federatsiyasida bo‘lish uchun qonuniy asoslarga ega bo‘lmagan chet el fuqarolarini chiqarib yuborish tartibini joriy etishga qaratilgan qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda qabul qilishni tavsiya qildi.
O‘zgartirishlar chegara nazoratini o‘tkazishda davlat chegarasi rejimining mumkin bo‘lgan buzilishi yoki davlat xavfsizligiga tahdid xavfini baholashni nazarda tutadi. Shuningdek, mamlakatni tark etishda cheklovlar mavjud bo‘lgan Rossiya fuqarolari uchun chiqish taqiqlanadi.
Hujjatda chet elliklar yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning chegaradan o‘tishi mumkin bo‘lmagan holatlar, jumladan, Rossiyaga kirish yoki chiqishni taqiqlash to‘g‘risidagi qarorlar belgilangan.
Ilgari Davlat Dumasining MDH ishlari bo‘yicha qo‘mitasi ushbu qonunni 23-iyul kuni bo‘lib o‘tadigan yalpi majlisda qabul qilishni tavsiya qilgan edi.

Депутаты Госдумы внесли поправки в законопроект о режиме высылки мигрантов из России, предусматривающие возможность пропуска иностранцев через границу в страну гражданства по просроченным документам. Также после принятия документа в страну гражданства иностранцы смогут выезжать по технически неисправными  документами при условии, что по ним можно идентифицировать личность.
Поправку с этими нормами поддержал комитет Госдумы по делам СНГ поддержал изменения и рекомендовал принять их во втором чтении законопроекта, который направлен на введение режима высылки для иностранных граждан, у которых нет законных оснований находиться на территории РФ.
Согласно предложенным поправкам, во время прохождения пограничного контроля проводится оценка рисков возможного нарушения режима госграницы или создания угрозы безопасности государства. Кроме того, предусмотрен запрет на пропуск через госграницу граждане РФ, в отношении которых установлено ограничение на выезд из России.
Также документ закрепляет  случаи, при которых иностранец или лицо без гражданства не подлежит пропуску через госграницу. Таковым может быть решение о неразрешении въезда в РФ или о запрещении выезда из России.
Ранее сообщалось, что комитет Госдумы по делам СНГ порекомендовал принять этот закон в ходе пленарного заседания, которое состоится 23 июля.