Samara sudi asli tojikistonlik ikki mahalliy aholi va O‘zbekiston fuqarosini Davlat dumasi deputati hamda uning haydovchisini o‘ldirishga urinishda ayblab hibsga oldi. Deputat ko‘chadagi mushtlashuv vaqtida uning boshi yorilgani va haydovchining qo‘li singanini iddao qilgan.
Dastlab bezorilik moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan edi. Biroq keyinchalik Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikinning iltimosiga ko‘ra, mojaro ishtirokchilari uyushgan guruh tomonidan jamoat burchini bajarayotgan ikki yoki undan ortiq odamni o‘ldirishga urinishda ayblanmoqda.
Voqea 18-iyul kuni sodir bo‘lgan. Deputat Mixail Matveyevning iddaosiga ko‘ra, u bir guruh migrantlar odamlarga tegajog‘lik qilayotganini ko‘rgan va ularni to‘xtatmoqchi bo‘lgan ekan. Uning haydovchisi Vasiliyning (familiyasi aytilmagan) yelkasiga tayoq, deputatning o‘zi esa boshining orqa qismiga shisha bilan urilgani aytilgan.
Himoyachilar gumonlanuvchilarni uy qamog‘ida saqlashni so‘ragan. 16 yoshli ayblanuvchining onasi, Rossiya fuqarosi, sudda o‘g‘lining “Rossiya vatanparvari” ekanligini aytib, advokat ishga “Rus ayig‘i” tilshunoslik tanlovida qatnashganlik diplomlarini kiritishni so‘ragan.
Undan tashqari ushbu ishda Tojikistonda tug‘ilgan 19 yoshli Rossiya fuqarosi Nekruz Baxirov va O‘zbekiston fuqarosi 19 yoshli Murod Musurov ham ayblanmoqda. Aytishlaricha, Musurov Matveyevning boshiga urgan. Uning o‘zi aybini inkor etib, yig‘ilganlarni ajratishga uringanini aytadi. U uchrashuvda tarjimon orqali muloqot qilgan.
Baxirov xabarga ko‘ra, jabrlanuvchidan kechirim so‘rashga tayyorligini aytgan. Voyaga yetmagan ayblanuvchi o‘z aybini tan olmagan.

В Самаре арестовали двух местных жителей, являющихся уроженцами Таджикистана и гражданина Узбекистана.
Суд в Самаре арестовал двух местных жителей таджикского происхождения и гражданина Узбекистана по обвинению в покушении на убийство депутата Госдумы и его водителя. Поводом стала уличная драка, в ходе которой депутата ударили по голове, а его водителю сломали руку.
Уголовное дело было возбуждено сначала по статье о хулиганстве, но затем переквалифицировано по требованию главы Следственного Комитета Александра Бастрыкина, неоднократно высказывавшегося против трудовых мигрантов. Теперь участники конфликта обвиняются в совершённой организованной группой попытке убийства двух и более лиц, выполнявших общественный долг.
Инцидент произошёл 18 июля. По рассказу депутата Михаила Матвеева, он увидел, как группа прохожих задирались на людей и попытался их остановить. Его водителя Василия (его фамилия не сообщалась) ударили палкой по плечу, самого депутата — бутылкой по затылку.
Защитники просили назначить подозреваемым домашний арест, следует из репортажа издания 63.ru. Мать 16-летнего обвиняемого, гражданина России, заявила на суде, что он “патриот России”, адвокат просил приобщить к делу дипломы об участии в конкурсе языкознания “Русский медвежонок” и патриотическом Параде памяти, проведённому в годовщину советского военного парада 1941 года.
Кроме него обвиняемыми по делу проходят родившийся в Таджикистане 19-летний гражданин России Некруз Бахиров и 19-летний гражданин Узбекистана Мурод Мусуров. Мусуров, как утверждается, бил Матвеева по голове. Сам он вину отрицает и заявляет, что пытался разнять собравшихся. Он общался на заседании через переводчика.
Бахиров, как следует из репортажа, сказал, что готов попросить прощения у пострадавший. Признал ли он вину — неизвестно. Несовершеннолетний обвиняемый вину отрицает.