Yaqin kelajakda mehnat muhojirlari yangi cheklovlarga duch kelishi mumkin, jumladan, oilalarini Rossiyaga olib kelishlari taqiqlanishi mumkin. Bu masala bo’yicha qonun loyihasi tayyorlanmoqda, deb yozadi «Федерал Пресс» nashri.
“Ishlash maqsadida kirgan har bir kishiga QR-kod beriladi, u orqali muhojirning barcha harakatlari, hattoki, qancha pul o‘tkazganigacha kuzatish mumkin bo’ladi”, — deydi Rossiya prezidenti huzuridagi Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi Kirill Kabanov.
Xavfsizlik Kengashi komissiyasi muhojirlarning nazorat ostida bo’lish rejimini ma’qullagan. Kabanovning qayd etishicha, yangi taklifni texnik choralar tufayli tatbiq etish mumkin. Kabanov, shuningdek, migrantlar oilalarini keltirmaslikni qonunchilikni o’zgartirmay hal qilish mumkin, degan fikrni bildirgan.
Kabanovning fikricha, ish beruvchilar mehnat shartnomalariga muhojirlar oilasiz kelib ishlashini belgilovchi bandni kiritishlari kerak. Agar shunday band shartnomaga kiritilib, keyin buzilsa muhojir ishdan bo’shashi va maoshdan mahrum bo’lishi mumkin, deb yozadi “Парламентская газета” nashri.

В ближайшем будущем трудовые мигранты могут столкнуться с новыми ограничениями, включая запрет на привоз семей. Законопроект по этому вопросу уже находится в стадии подготовки, пишет издание «Федерал Пресс».
«Каждому въезжающему с целью трудовой деятельности будет выдаваться QR-код, который позволит проследить за его действиями, вплоть до переводов денег», – сказал член президентского Совета по правам человека Кирилл Кабанов.
Комиссия Совета безопасности уже одобрила введение режима контролируемого пребывания для мигрантов. Кабанов отметил, что нововведение станет возможным благодаря законодательным и техническим мерам. Кабанов также выразил мнение, что массовый привоз семей мигрантами не является оптимальным решением, но это можно решить и без изменения законодательства.
В качестве альтернативы он предложил, чтобы работодатели включали в контракты условие о запрете на привоз семей. В случае нарушения этих условий работник может потерять место и соответствующие выплаты, передает «Парламентская газета».