Moskvadagi cherkovda shamlarni o‘chirgan Tojikiston fuqarosi shizofreniya kasalligidan aziyat chekishi aniqlandi. Rossiya sudi uni majburiy davolanishga yubordi, deb yozadi SHOT.
Sud jarayonida 20 yoshli Asqar tarjimon yordamida ham unga aytilgan gaplarni va savollarni tushunmay, to’xtab-to’xtab savollarga javob bergan. Sud qarori bilan tojikistonlik muhojir yaqin kelajakni psixiatriya shifoxonasida majburiy davolanish bilan o’tkazadi.
18-iyun kuni kechqurun Asqar Moskvaning Yujnoye Butovo rayonidagi cherkovga kirib shamlarni o‘chirgan so’ng chiqishda bir ayolni itarib yuborgan edi. Uning bu xatti-harakatlari videosi internetda keskin noroziliklarga sabab bo’ldi.
Natijada politsiya uni qo’lga olib, javobgarlikka toirtgan. Sudda huquqbuzar ruhiy kasal ekani aniqlangan.
Bu jamoatchilikda rezonans uyg’otgan voqealardagi muhojirlarning ruhiy xasta ekani aniqlangan holat emas. 2023-yil avgust oyida 20 yoshli Shaxzod Jo‘raboyev kalta kiyimi uchun bir qizga hujum qilgan edi. Keyinroq Shaxzod bemorligi, anchadan beri shizofreniya bilan og’rishi aniqlangan. Uning kasalligi haqida barcha qarindoshlari, jumladan, uni Rossiyaga ishlash uchun olib kelgan otasi ham bilgan.
Rossiyada ruhiy kasal muhojirlar og‘ir jinoyatlarni ham sodir etgan. Masalan, 2016-yilda enaga bo‘lib ishlagan o‘zbekistonlik Gulchehra Boboqulova o‘zi qarab kelayotgan 4 yoshli qizchani o‘ldirib, boshini kesib tashlagan edi. Sud-tibbiy ekspertizasida Gulchehra Boboqulova uzoq yillardan buyon shizofreniyadan aziyat chekishi aniqlanib, u majburiy davolanish jazosiga tortilgan edi.

Гражданин Таджикистана, который затушил свечи в храме в Москве, болен шизофренией. Суд отправил его на принудительное лечение, пишет SHOT.
На суде 20-летний Аскар “говорил заторможенно и не всегда понимал вопросы”, даже когда ему помогал переводчик. В ближайшее время его направят в психиатрическую больницу, где он пройдёт принудительное лечение.
Вечером 18 июня безработный Аскар вошёл в храм адмирала в районе Южное Бутово и потушил свечи. А после толкнул прихожанку и ушёл.
Это не первый случай, когда правонарушители среди мигрантов, чьи действия вызывают общественный резонанс оказываются психически больными. В августе 2023 года 20-летний Шахзод Джурабоев напал на девушку из-за короткой одежды. Тогда выяснилось, что молодой человек достаточно давно страдает шизофренией. О его болезни знала вся его родня, в том числе отец, который привёз его на заработки в Россию.
Психически больные мигранты совершали и более тяжкие преступления в России. Например, в 2016 году уроженка Узбекистана Гюльчехра Бобокулова работавшая няней, убила и обезглавила 4 летнюю девочку, за которой осуществляла уход. Тогда после судебной экспертизой было установлено, что Гулчехра Бобокулова на протяжении долгих лет страдала шизофренией.