Ishchi kuchi tanqisligi kuchayib borayotganiga qaramay, turli darajadagi Rossiya rasmiylari Markaziy Osiyodan mamlakatga kirib kelayotgan mehnat muhojirlari bilan tobora qattiqroq kurashishda davom etmoqda. Ukrainaga bostirib kirishning boshidan migrantlardan qo‘shib olingan hududlardagi ishlarda,  fuqarolikni olganlar esa qo‘lga olinib, frontga jo‘natilgan.
Ammo gap faqat urushda emas. “Krokus-siti xoll”dagi teraktdan so‘ng, ommaviy reydlar, chegaradagi qaytarishlar va kasblarni taqiqlashlar ularga qarshi haqiqiy kurashga aylandi. Rossiya bozori iqtisodiy jozibadorligining pasayib borishi va yangi cheklovlar Markaziy Osiyodan kelgan muhojirlarni mehnat migratsiyasining boshqa yo‘nalishlarini izlashga majbur qilmoqda va ular, jumladan, Yevropada ham yaxshi ishlamoqda.
Terrorizm va tojiklarga qarshi kurash
Uzoq vaqt davomida Rossiya bozori Markaziy Osiyodan kelgan mehnat muhojirlari uchun asosiy daromad manbai bo‘lib qoldi. Hatto Ukrainaga bostirib kirish va muhojirlarni urushga jalb qilish boshlanganidan keyin ham ularning Rossiyadan ommaviy chiqib ketishi sodir bo‘lmadi. Ammo vaziyat “Krokus Citi Xoll”dagi teraktdan keyin tezda o‘zgara boshladi.
Muttasil tekshiruvlar, korxonalarga reydlar, ishdan bo‘shatishlar, mintaqa davlatlaridan Rossiyaga va orqaga parvozlarni kechiktirish, Qozog‘iston bilan chegarada uzoq kuttirish, deportatsiya tahdidi ostida Ukrainaga urushga jo‘natish, qiynoqlar – bularning barchasi yangi voqelikdir. Hatto diplomatlar ham omon qolmadi. Ichki ishlar vazirligi xodimlari Qirg‘izistonning Moskvadagi elchisi maslahatchisining rafiqasi va bolalari bo‘lgan kvartirasiga bostirib kirib, tekshiruv o‘tkazishdi.
Markaziy Osiyo rasmiylari Moskva bilan munosabatlarni buzmaslik uchun odatda bunday muammolarni e’tiborsiz qoldiradilar, ammo bosimning ortishi shu darajada bo‘ldiki, ular o‘z vatandoshlarini himoya qilishga majbur bo‘lmoqda. Tojikiston va Qirg‘iziston tashqi ishlar vazirliklari Rossiya elchilariga norozilik notalarini yuborgan, biroq ular terrorchilik hujumlari xavfi tufayli xavfsizlik kuchlarining harakatlarini majburiy chora deb atagan.
Prezident Imomali Rahmon ham tojik muhojirlarini himoya qildi. May oyida Vladimir Putin bilan uchrashuvda u tojiklarga qarshi emas, terrorizmga qarshi kurashishga chaqirgan edi. Ammo muhojirlarga nisbatan bosim to‘xtagani yo‘q. Natijada ularning Rossiyadan chiqib ketishi boshlandi. Misol uchun, aprel oyi boshidan buyon migrantlar uchun ikkinchi jozibador shahar sanalgan Sankt-Peterburgning o‘zida Tojikistondan keluvchilar soni 60 foizga, O‘zbekistondan esa 40 foizga kamaydi.
Rossiyaning o‘ndan ortiq viloyatlarida muhojirlar mehnatiga cheklovlar joriy qilingan. Masalan, bug‘doy, makkajo‘xori, kungaboqar va sholi yetishtirish bo‘yicha Rossiyada birinchi o‘rinni egallagan Krasnodar o‘lkasida allaqachon qishloq xo‘jaligida ishchilar yetishmasligiga olib kelgan. Uraldagi sanoat korxonalari, jumladan, harbiy-sanoat kompleksi, kadrlar yetishmasligini boshdan kechirmoqda. Yoqutistonda migrantlarga taksi va transportda ishlash taqiqlandi. Dog‘istonda kommunal xizmat uchun ishchilar yetishmayapti.
Muhojirlarni ishga olishni taqiqlash taklifi, odatda, mintaqaviy hokimiyatdan keladi. Ular buni muhojirlar hukmronligi rossiyaliklarni ish joylaridan mahrum qilishi va maoshlarning kamayishiga olib kelayotgani bilan izohlaydi. Aslida esa buning aksi: Rossiya iqtisodiyoti ishchilarning keskin tanqisligini boshdan kechirmoqda, shuning uchun ish haqi tez sur’atlar bilan o‘sib boryapti. Ammo rasmiylar, aftidan, muhojirlarga qarshi kurashni vatanparvarlik ko‘rinishi deb biladi va bu yo‘ldan qaytmoqchi to‘xtamoqchi emas.
Agar muhojirlarga nisbatan bosim davom etsa, bu Rossiyada 2022-yil 24-fevraldan beri kuchaygan kadrlar yetishmasligi muammosini yanada kuchaytiradi. Rossiya Fanlar akademiyasining Iqtisodiyot instituti hisob-kitoblariga ko‘ra, kadrlar yetishmovchiligi 4,8 million kishiga yetgan. Bu sanoat, qishloq xo‘jaligi, savdo, qurilish, uy-joy-kommunal xizmat ko‘rsatish sohalarida, ya’ni migrantlar eng ko‘p ishlaydigan segmentlarda ko‘proq seziladi.
Rossiya rasmiylarining terrorizmga qarshi kurashni muhojirlarga qarshi kurash bilan almashtirish mantig‘i ham g‘alati tuyuladi, chunki Rossiya o‘zining demografik muammolarini muhojirlar hisobiga yumshata oldi. Hozir mamlakatda o‘lim darajasi tug‘ilishdan deyarli ikki baravar yuqori va aholi sonini faqat keng ko‘lamli migrantlar oqimi orqaligina hozirgi darajada saqlab qolish mumkin.
So‘nggi ikki yil ichida Rossiyaga yiliga kirgan muhojirlar soni taxminan 3 million kishini tashkil etdi. Ammo ko‘pchilik tashrif buyuruvchilar uzoq vaqt yashamaydigan mavsumiy ishchilardir. Agar urushdan oldingi 2021 yilda migratsiyaning o‘sishi (ketgan va kelayotgan muhojirlar o‘rtasidagi farq) deyarli 500 ming kishiga yetgan bo‘lsa, 2022 yilda u 62 mingga kamaydi. Bu muhojirlar daromadlarining sanksiyalar tufayli kamaygani, eng muhimi, Ukrainadagi urushga muhojirlarni yollashning boshlanishi bilan bog‘liq.
Migrantlar va “rus dunyosi”
Go‘yoki, Rossiyaga endi migrantlarga qarshi kayfiyatni ko‘tarib, Markaziy Osiyo bilan munosabatlarni buzish foydali emasdek tuyuladi. Ukrainada katta urush boshlanganidan keyin mintaqa davlatlari Kreml bilan yaxshi munosabatda bo‘lganlar qatorida edi. Biroq, aftidan, Moskva qo‘shnilari uchun Rossiya mehnat bozoriga muqobil yo‘l yo‘qligiga va javob choralari ko‘rilmasligiga ishonchi komilga o‘xshaydi.
O‘tmishda Rossiya qo‘shnilariga bosim o‘tkazish uchun ko‘p marotaba muhojirlarga qarshi kampaniyalardan foydalangan. 2006-yilda Tbilisida rus agentlarining hibsga olinishiga javob tariqasida gruziyalik muhojirlarga qarshi uyushtirilgan reydlarni eslash kifoya. Yoki 2011-yilda rossiyalik uchuvchilar Dushanbeda kontrabandada gumonlanib hibsga olinganidan so‘ng  tojikistonliklarning ommaviy hibsga olinishi. Yana bir holat 2012-yilda Tojikiston hukumati Rossiya harbiylarini mamlakatda turgani uchun ijara haqi olishga qaror qilganda yuz berdi. O‘shanda Moskvaning tojiklarga qarshi reydlar uyushtirganidan so‘ng Rossiya harbiy bazasi Tojikistonda tekinga yana 49 yilga qoladigan bo‘ldi.
Migrant omili Kremlga Markaziy Osiyo davlatlaridan rus tilini saqlab qolish, rus biznesi manfaatlarini ilgari surish, Gʻarb bilan hamkorlikdan bosh tortish, Rossiya integratsiya birlashmalariga qo‘shilish kabi boshqa masalalarda ham o‘zi xohlagan narsaga erishish imkonini berdi. Markaziy Osiyo davlatlari uchun pul o‘tkazmalari milliy iqtisodiyotlar uchun doimo muhim bo‘lib kelgan.
Masalan, Tojikistonda ular yalpi ichki mahsulotning 40 foizigacha, O‘zbekiston va Qirg‘izistonda yalpi ichki mahsulotning 20 foizdan ortig‘ini beradi.
Biroq 2020-yilda boshlangan, urush va so‘nggi cheklovlar tufayli kuchaygan koronavirus pandemiyasi tufayli Rossiyadan muhojirlar oqimining kuchayishi Markaziy Osiyo hukumatini o‘z fuqarolariga boshqa mamlakatlarda ish topishda faolroq yordam berishga undadi. O‘zbekistonda 2023-yilda migrantlar pul o‘tkazmalari 42 foizga, Qirg‘izistonda 12 foizga, Tojikistonda 8 foizga qisqargan.
Mehnat migratsiyasini nazorat qiluvchi boshqarmalar Tashqi ishlar vazirliklarida yoki Mehnat vazirligida tuziladi. Hukumat xorijlik hamkorlar bilan o‘z fuqarolarini o‘z mamlakatlarida ishga joylashtirish bo‘yicha muzokaralar olib boradi, ularga hujjatlarni yig‘ish va viza olishda yordam beradi, vatanda kasbiy ta’limni tashkil qiladi. Shu tariqa Markaziy Osiyo davlatlari Rossiyadan tushayotgan daromadlar zarbasini yumshatishga harakat qilmoqda.
Yevropadagi ehtiyoj
Bu sa’y-harakatlarning ba’zi natijalari ancha ko‘rinib qoldi. Misol uchun, Rossiyadan keyin mehnat migratsiyasining ikkinchi manzili Turkiyada Markaziy Osiyodan 200 mingdan ortiq muhojir mehnat qilmoqda. Eng mashhur yo‘nalishlar qatoriga 2024 yilda O‘zbekiston fuqarolari uchun kvotani 100 ming kishigacha kengaytirgan Janubiy Koreya ham kiradi. Har yili 15 ming nafargacha markaziy osiyolik ishchilarni qabul qiladigan BAA yaqinda kvotani 1 million kishiga oshirdi. Saudiya Arabistoni ham mintaqaning mehnat salohiyatiga e’tibor qaratib, birdaniga 100 ming ish o‘rni ajratdi.
Gʻarb Markaziy Osiyodan kelgan mehnat muhojirlariga qiziqib qolgani, ehtimol, eng ko‘zga tashlanadigan tendensiyadir. Masalan, 2022-yilda birgina Buyuk Britaniyada 6 ming nafargacha O‘zbekiston va Qirg‘iziston fuqarolari ishlagan. Britaniyaning markaziy osiyoliklarga bo‘lgan talabiga Ukrainadagi urush sabab bo‘lgan – avvallari mavsumiy ishchilarning aksariyati Ukrainadan kelar edi.
Britaniya 2024 yilda o‘zbek muhojirlari uchun kvotani 10 ming, qirg‘izistonlik muhojirlar uchun 8 ming, tojikistonlik muhojirlar uchun esa 1 ming kishiga oshirdi.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida, xususan, Sharqiy Yevropada ham Markaziy Osiyo ishchilariga qiziqish ortib bormoqda. Bu o‘z fuqarolarining Gʻarbiy Yevropaning boy davlatlarida ishlash uchun ketishi bilan bog‘liq. Masalan, Slovakiyada korxonalarning 75 foizida kadrlar yetishmaydi, shuning uchun 2023-yilda Volkswagen Slovakia zavodida bir yarim mingdan ortiq o‘zbekistonlik muhojir ishlagan. Ularning o‘rtacha daromadi 1200-1600 yevroni tashkil etadi, bu Rossiya maoshidan ancha yuqori.
Markaziy osiyolik ishchilarga Polsha, Chexiya, Litva va Bolgariyada ham talab mavjud. Hozircha bu mamlakatlarga mintaqadan mehnat muhojirlari ko‘p emas – 2 mingdan 5 ming kishigacha. Ammo oqimlar o‘sib bormoqda. Yaqinda Polsha rasmiylari O‘zbekistonni mamlakatda ishlash uchun soddalashtirilgan qonuniylashtirish tartibi amal qiladigan davlatlar ro‘yxatiga qo‘shishni taklif qildi. Hozir Polshada 3 mingga yaqin o‘zbekistonlik mehnat qilmoqda.
Albatta, hozircha deyarli har bir Markaziy Osiyo davlatidan yiliga million mehnat muhojirini qabul qiladigan Rossiya boshqa davlatlardan katta farq bilan birinchi o‘rinda qolmoqda. Hozircha na Yevropa, na Osiyo bozorlari Markaziy Osiyodan kelgan mehnat muhojirlari uchun Rossiya bozorini almashtira olmaydi. Hujjatlarni yig‘ish va viza olishdagi qiyinchiliklar, tillarni bilmaslik va yangi madaniy muhit jarayonni yanada sekinlashtiradi.
Shunga qaramay, atigi o‘n yil oldin Rossiya o‘rniga yuz minglab markaziy osiyoliklar Osiyoga ishlash uchun, o‘n minglab odamlar esa Yevropaga ketishini tasavvur qilishning iloji yo‘q edi. Bugungi kunda bu allaqachon haqiqat va Rossiya bozorining roli pasayishda davom etadi. Mehnat muhojirlarining boshqa mamlakatlarga yo‘nalishini o‘zgartirish Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi tufayli ko‘rgan yana bir yo‘qotishidir.

Всего десять лет назад невозможно было представить, что вместо России сотни тысяч выходцев из Центральной Азии поедут на заработки в Азию, а десятки тысяч — в Европу. Сегодня это уже реальность, и роль российского рынка будет снижаться и дальше.
Несмотря на растущий дефицит рабочей силы, российские власти разных уровней все активнее борются с притоком в страну трудовых мигрантов из Центральной Азии. С самого начала вторжения в Украину их активно используют в работах на аннексированных территориях, а тех, кто успел получить гражданство, отлавливают и отправляют на фронт.
Но дело не только в войне. Отпугивание трудовых мигрантов переросло в настоящую борьбу с ними после теракта в «Крокус Сити Холле», за которым последовали массовые облавы, развороты на границе и запреты на профессии. Экономическая привлекательность российского рынка и без того снижалась, а в сочетании с новыми ограничениями это заставляет выходцев из Центральной Азии искать другие направления для трудовой миграции, и у них это получается все лучше, в том числе в Европе.
Борьба с терроризмом и таджиками
Долгое время российский рынок оставался основным источником доходов для трудовых мигрантов из Центральной Азии. Даже после вторжения в Украину и начавшейся вербовки мигрантов на войну их массового оттока из России не произошло. Но ситуация стала быстро меняться после теракта в «Крокус Сити Холле».
Бесконечные проверки, рейды на предприятиях, увольнения, задержки авиарейсов из стран региона в Россию и обратно, многочасовые ожидания на границе с Казахстаном, отправка на войну в Украине под угрозой выдворения, пытки — все это новая реальность, в которой после теракта в «Крокусе» живут трудовые мигранты. Под удар попали даже дипломаты. В квартиру советника посла Кыргызстана в Москве, где находились его жена и дети, ворвались сотрудники МВД, чтобы якобы установить личности проживающих.
Центральноазиатские власти обычно игнорируют подобные проблемы, чтобы не портить отношения с Москвой, но тут давление достигло таких масштабов, что им пришлось встать на защиту соотечественников. МИДы Таджикистана и Кыргызстана направили ноты протеста российским послам, но те назвали действия силовиков вынужденной мерой в связи с угрозой терактов.
За таджикских мигрантов вступился и президент Эмомали Рахмон. В мае на встрече с Владимиром Путиным он призвал бороться не с таджиками, а с терроризмом. Но давление на мигрантов не прекратилось. В результате начался их отток из России. Например, с начала апреля только в Санкт-Петербурге — втором по привлекательности городе для мигрантов — число соискателей из Таджикистана сократилось на 60%, из Узбекистана — на 40%.
Более десятка российских регионов ввели ограничения для работы мигрантов. К примеру, в Краснодарском крае, занимающем первое место в России по производству пшеницы, кукурузы, подсолнечника и риса, это уже привело к нехватке рабочих в сельском хозяйстве. Дефицит кадров испытывают промышленные предприятия, включая ВПК, на Урале. В Якутии мигрантам запретили работать в такси и заниматься перевозками. В Дагестане не хватает работников для вывоза мусора.
Запрет нанимать мигрантов, как правило, исходит от региональных властей. Они объясняют это тем, что засилье мигрантов лишает рабочих мест россиян и приводит к снижению зарплат. В реальности все наоборот: российская экономика испытывает острую нехватку работников, поэтому зарплаты быстро растут. Но власти, по всей видимости, считают борьбу с мигрантами проявлением патриотизма и останавливаться не собираются.
Если давление на мигрантов продолжится, это усугубит проблему дефицита кадров в России, обострившуюся после 24 февраля 2022 года. По оценкам Института экономики РАН, нехватка кадров достигла 4,8 млн человек. Больше всего она ощутима в промышленности, сельском хозяйстве, торговле, строительстве, ЖКХ — то есть как раз в тех сегментах, где чаще всего работают мигранты.
Логика российских чиновников, подменяющих борьбу с терроризмом борьбой с мигрантами, кажется странной еще и потому, что за счет мигрантов России удавалось смягчать свои демографические проблемы. Сейчас уровень смертности в стране почти в два раза выше рождаемости, и поддерживать численность населения на нынешнем уровне можно только за счет масштабного притока мигрантов.
Последние два года количество ежегодно въезжающих в Россию мигрантов держалось  примерно на уровне 3 млн человек. Но большинство приезжих — это сезонные рабочие, которые не задерживаются надолго. Если в довоенный 2021 год миграционный прирост (разница между выбывшими и прибывшими мигрантами) достиг почти 500 тысяч человек, то в 2022 году он снизился до 62 тысяч. Это связано с падением заработков мигрантов из-за санкций, а главное — начавшейся вербовкой мигрантов на войну в Украине.
Мигранты и «русский мир»
Казалось бы, сейчас России невыгодно портить отношения с Центральной Азией, нагнетая антимигрантские настроения. После начала большой войны в Украине страны региона оказались среди тех, кто сохранил хорошие отношения с Кремлем. Но, похоже, в Москве уверены в безальтернативности российского рынка труда для соседей, а потому каких-либо ответных мер не последует.
В прошлом Россия не раз использовала антимигрантские кампании для давления на соседей. Достаточно вспомнить рейды против грузинских мигрантов в 2006 году в отместку за арест в Тбилиси российских агентов. Или массовые задержания таджиков в 2011 году, когда в Душанбе по подозрению в контрабанде арестовали российских летчиков. Еще один случай произошел в 2012 году, когда таджикские власти решили взимать арендную плату за дислокацию в стране российских военных. Москва тогда устроила рейды против таджиков, и бесплатное пребывание российской военной базы в Таджикистане продлили на 49 лет.
Фактор мигрантов позволял Кремлю добиваться желаемого от стран Центральной Азии и по другим вопросам, будь то сохранение русского языка, продвижение интересов российского бизнеса, отказ от сотрудничества с Западом или вступление в российские интеграционные объединения. Не то чтобы центральноазиатские элиты опасались ужесточения миграционного законодательства России и пеклись о благополучии своих граждан. Но денежные переводы всегда были крайне важны для национальных экономик.
Например, в Таджикистане они обеспечивают до 40% ВВП, в Узбекистане и Кыргызстане — более 20% ВВП. Чтобы сохранить этот источник доходов, центральноазиатские власти потакали Кремлю. Трудоустроить всех своих граждан дома они не могли. К тому же чем дальше от родины работали мигранты, тем ниже был уровень социальной напряженности в регионе и тем устойчивее — местные политические режимы.
Однако нарастающий отток мигрантов из России, начавшийся еще в 2020 году из-за пандемии коронавируса, усилившийся из-за войны и недавних ограничений, подтолкнул центральноазиатские власти к тому, чтобы активнее помогать своим гражданам искать работу в других странах. Так, в Узбекистане в 2023 году переводы мигрантов упали на 42%, в Кыргызстане —  на 12%, в Таджикистане — 8%.
В министерствах иностранных дел или минтруда создаются подразделения, курирующие трудовую миграцию. Власти ведут переговоры с зарубежными партнерами о трудоустройстве своих граждан в их странах, помогают им со сбором документов и получением виз, организовывают профессиональную подготовку дома. Таким образом страны Центральной Азии пытаются смягчить удар от сокращения доходов из России.
Спрос в Европе
Некоторые результаты этих усилий уже заметны. К примеру, вторым после России направлением для трудовой миграции стала Турция, где сейчас работает уже более 200 тысяч выходцев из Центральной Азии. В топ популярных маршрутов входит и Южная Корея, расширившая в 2024 квоту для узбекистанцев до 100 тысяч человек. ОАЭ, ежегодно принимавшие до 15 тысяч центральноазиатских рабочих, недавно  увеличили  квоту сразу до 1 млн человек. На трудовой потенциал региона обратила внимание и Саудовская Аравия, выделив сразу 100 тысяч рабочих мест.
Пожалуй, самый заметный тренд — трудовыми мигрантами из Центральной Азии заинтересовались на Западе. Так, в 2022 году только в Великобритании работали до 6 тысяч граждан Узбекистана и Кыргызстана. Британский спрос на выходцев из Центральной Азии подхлестнула война в Украине — раньше большинство сезонных рабочих приезжали из Украины.
Сыграл свою роль и брекзит. Прием на работу жителей стран ЕС теперь связан с большей бюрократией, при этом запросы по зарплате у них выше, чем у азиатов. В результате в 2024 году Британия увеличила квоты для узбекских мигрантов до 10 тысяч, для кыргызских — до 8 тысяч, для таджикских — до 1 тысячи человек.
Интерес к рабочим из Центральной Азии растет и в странах ЕС, особенно в Восточной Европе. Это связано с оттоком собственных граждан на заработки в более богатые западноевропейские страны. Например, в Словакии 75% предприятий испытывают дефицит кадров, поэтому в 2023 году на заводе Volkswagen Slovakia трудилось более полутора тысяч узбекских мигрантов. Их средний заработок составляет 1200–1600 евро, что гораздо больше российских зарплат.
Спрос на центральноазиатских рабочих есть и в Польше, Чехии, Литве, Болгарии. Пока в эти страны ездит не так много трудовых мигрантов из региона — от 2 до 5 тысяч человек. Но потоки растут. Недавно польские власти предложили внести Узбекистан в список стран, для которых действует упрощенная процедура легализации для работы в стране. Сейчас в Польше работает до 3 тысяч узбеков.
Конечно, пока Россия, куда ежегодно въезжает по миллиону трудовых мигрантов почти из каждой центральноазиатской страны, по-прежнему остается на первом месте, опережая остальные страны с большим отрывом. Ни европейские, ни азиатские рынки пока не могут заменить российский для трудовых мигрантов из Центральной Азии. Сложности со сбором документов и получением виз, незнание языков, новая культурная среда дополнительно тормозят процесс.
Тем не менее всего десять лет назад невозможно было представить, что вместо России сотни тысяч выходцев из Центральной Азии поедут на заработки в Азию, а десятки тысяч — в Европу. Сегодня это уже реальность, и роль российского рынка будет снижаться и дальше. Переориентация трудовых мигрантов на другие страны — это еще одна потеря, которую понесла Россия из-за вторжения в Украину.